Infekcje uszu u psów – objawy, przyczyny i leczenie

Infekcje i choroby uszu u psa są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u weterynarza. Jeśli Twój pies drapie ucho lub np. potrząsa głową czy trzyma ją na jedną stronę, mogą być to objawy infekcji ucha. Nieleczone zakażenie lub zapalenie mogą powodować poważny ból ucha u psa, uszkodzenia przewodu słuchowego i ucha wewnętrznego, a także prowadzić do utraty słuchu. Dlatego warto, aby każdy właściciel nauczył się, w jaki sposób je rozpoznawać, zapobiegać im i leczyć.

Najczęstsze choroby uszu u psa

Podobnie jak u człowieka, ucho psa zbudowane jest z 3 części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej oraz z kanału słuchowego, ucho środkowe jest przestrzenią wypełnioną powietrzem, natomiast ucho wewnętrzne, jest najbardziej skomplikowaną częścią ucha, w której znajduje się nerw słuchowy, 3 kanały półkoliste i ślimak. Delikatna struktura uszu u psów jest narażona na wiele różnych chorób, które mogą być spowodowane przez alergie, infekcje, urazy, ciała obce, guzy lub nadmierną produkcję woskowiny. Jakie są najczęstsze z nich?

  • Drożdżaki u psa 

Drożdżyca u psa to zakażenie grzybicze zewnętrznego kanału słuchowego wywołane przez drożdżaki w uchu psa. Choć zakażenia te najczęściej dotykają skóry i błon śluzowych, to możliwe są też poważniejsze infekcje narządów wewnętrznych lub obecność komórek drożdżaków we krwi. Drożdżaki u psa występują w niewielkiej ilości wokół jamy ustnej, zewnętrznym przewodzie słuchowym i wokół odbytu, co jest zjawiskiem naturalnym. Jednak kiedy spada odporność lub dochodzi do uszkodzenia naskórka, mogą wtedy intensywnie się namnażać i powodować grzybicę ucha u psa.

  • Zapalenie uszu u psa

Zapalenie ucha u psa to bardzo częsty problem, szczególnie wśród ras z długimi uszami. Choć najczęstszą przyczyną są alergie, to również bakterie, wirusy, roztocza w uszach, ciała obce, a nawet guzy mogą powodować zapalenie ucha u psa. Objawy takie jak nadmierne drapanie i pocieranie uszu, a także obrzęk czy czerwone uszy u psa powinny szybko nas zaniepokoić. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies ma zapalenie ucha, ważne jest, aby zabrać go do lekarza weterynarii tak szybko, jak to możliwe. W przypadkach nieleczonego zapalenia ucha zewnętrznego stan zapalny przenosi się głębiej, powodując zapalenie ucha środkowego u psa. Nieleczone przewlekłe zapalenie uszu może w konsekwencji prowadzić nawet do głuchoty.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Zarówno strupki na uszach psa, jak i odczuwany przez psa dyskomfort związany z uszami nietrudno zauważyć. Infekcje i rany na uszach u psa powodują że psa boli ucho, więc często pies potrząsa głową i drapie bolące ucho, jęcząc przy tym i skamląc. Może również ocierać się o podłogę lub inne przedmioty, aby złagodzić świąd. Zaniepokoić powinny nas także gorące uszy u psa, bardziej czerwone niż zwykle wnętrze ucha oraz wydobywanie się z niego wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Ważne, aby nie bagatelizować żadnych niepokojących objawów, i znaleźć przyczynę, dlaczego pies drapie uszy. Ciągły świąd i drapanie może doprowadzić do powstania krwiaka, a także dalszych, niebezpiecznych dla zdrowia czworonoga powikłań.

Jakie mogą być przyczyny?

  • Anatomia

Zapalenie ucha zewnętrznego ma charakter przewlekły, zapalny i dotyczy zewnętrznych kanałów słuchowych. Niektóre rasy psów charakteryzują się ukształtowaniem anatomicznym uszu, które jest bardziej narażone na rozwój infekcji. Przykładem może być basset czy cocker spaniel. Te piękne psy mają duże, ciężkie wiszące małżowiny, które ograniczają przepływ powietrza w kanałach usznych. Niektóre czworonogi (bez względu na rasę) mogą mieć też bardzo wąskie lub włochate kanały, co również utrudnia swobodny przepływ powietrza. Ciepłe i wilgotne środowisko stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii.

  • Pasożyty

Żyjące w kanałach usznych psów roztocza są niezwykle zaraźliwe i wywołują silne swędzenie. Intensywne drapanie małżowin usznych powoduje w konsekwencji powstawanie krwawych ran, guzki, pęcherze oraz strupki na uszach psa. Roztocza mogą więc stanowić przyczynę wtórnego zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Innym pasożytem, mogącym przyczynić się do zapalenia ucha u psa jest nużeniec, świerzb czy kleszcz. Może to być również ciało obce, które dostało się do ucha psa np. podczas buszowania w wysokich trawach.

  • Alergie

Również alergie pokarmowe lub alergie na kurz i pyłki mogą powodować swędzenie i czerwone uszy u psa. Zapalenie ucha środkowego u psa może umożliwić namnażanie się bakterii i grzybów. Często infekcja rozwija się bez konkretnej przyczyny, którą bardzo trudno wychwycić i jednoznacznie stwierdzić. Może spowodować ją nawet sama pielęgnacja jeśli jest nadmierna (np. zbyt częste kąpiele czy urazy spowodowane bawełnianymi patyczkami i gazikami, których właściciele używają do czyszczenia uszu psa). Warto więc obserwować i reagować na wszelkie potencjalne objawy usznej infekcji.

Leczenie choroby uszu psa 

W terapii stanu zapalnego ucha, bardzo ważna jest terapia ukierunkowana, gdyż stan zapalny może być wywołany przez grzyby, drożdżaki lub bakterie. Choć istnieją ​​domowe sposoby na zapalenie ucha u psa i inne infekcje, to jednak w przypadku rozwiniętej choroby zdecydowanie zalecana jest wizyta u weterynarza. Nie znając powodów, z jakich rozwinęła się np. grzybica uszu u psa, leczenie domowe obejmujące jedynie objawy może okazać się niewystarczająco skuteczne.

  • Lecz infekcję 

Regularnie czyść uszy psa łagodnym, przeznaczonym do tego preparatem, co pozwoli na usunięcie wydzieliny oraz nadmiaru wosku. Weterynarz zapisze psu krople, zawierające składniki antybiotyczne i przeciwgrzybiczne, które należy podawać do kanału słuchowego raz lub dwa razy dziennie (w zależności od rodzaju produktu) przez około 2 tygodnie. Wcześniej należy jednak wykonać wymaz z ucha i antybiogram, aby użyć preparat z antybiotykiem, na który bakteria jest najbardziej wrażliwa. Krople te, zazwyczaj zawierają również lek przeciwzapalny, który pomaga złagodzić ból i swędzenie. Niezależnie, czy jest to grzybica ucha u psa, czy inna infekcja, bardzo ważne jest, aby doprowadzić do końca pełny cykl leczenia. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu infekcji.

  • Lecz przyczynę

Postaraj się poznać i pozbyć przyczyny problemów z uszami u twojego psa. Jeśli tego nie zrobisz, infekcja zapewne powróci. W tym celu przyjrzyj się swemu psu pod kątem alergii i/lub usuń nadmiar włosów z kanałów słuchowych. U psów z anomalią anatomiczną pomóc może chirurgiczny zabieg kanału słuchowego, który umożliwi lepszy drenaż i przepływ powietrza.

Pamiętaj o profilaktyce!

Psy o krótkiej sierści, z wyprostowanymi uszami, takie jak australijski pies pasterski lub owczarek niemiecki oraz psy rasy mieszanej zbliżone do nich wyglądem, rzadziej wymagają dodatkowej pielęgnacji uszu, o ile nie mają alergii, która sprzyja problemom z uszami. U takich psów, leczenie alergii zazwyczaj sprawia, że infekcja uszu zanika.

Jeśli pies ma owłosiony kanał słuchowy, można usunąć z niego nadmiar włosów. Nie róbmy tego, jeśli pies jest zdrowy. Jednakże, jeśli infekcja jest powtarzającym się problemem, wówczas usunięcie włosów ułatwi lekom dotarcie do kanału słuchowego. Na pewno warto również osuszać uszy tym psom, które dużo pływają, gdyż jak wiadomo ciepło i wilgoć może prowadzić do infekcji.

Infekcje uszu mogą być trudne do wyleczenia. Dlatego, jeśli zauważysz u psa jakiekolwiek objawy choroby ucha, udaj się z nim do weterynarza tak szybko, jak to możliwe. Szybko podjęta terapia działa zazwyczaj skuteczniej, dzięki czemu oszczędzisz swojemu psu zbędnego bólu i cierpienia.

FAQ

  1. Jakie są przyczyny chorób uszu u psów?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn chorób uszu u psów, w tym alergie, infekcje bakteryjne lub grzybicze, ciała obce w uchu, pasożyty, polipy, guzy czy uwarunkowania anatomiczne.

  1. Jakie są objawy choroby uszu u psa?

Objawy choroby uszu u psa mogą być różne, jednak do najczęstszych należy potrząsanie głową, drapanie się po uszach, pocieranie uszami o przedmioty i powierzchnie, zaczerwienienie lub obrzęk uszu, wydzieliny z uszu (wodniste, krwawe, ropne lub o nieprzyjemnym zapachu), zmniejszony apetyt i apatia zwierzęcia.

  1. Jak mogę zapobiec chorobie uszu u mojego psa?

Nie ma pewnego sposobu na zapobieganie chorobom uszu u psów, ale istnieją pewne rzeczy, które mogą zmniejszyć ryzyko ich występowania, takie jak utrzymywanie uszu psa w czystości i suchości, unikanie środków do czyszczenia uszu zawierających alkohol lub inne ostre substancje czy też usuwanie nadmiaru włosów z uszu. 

Zespół PetsDiag

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.