Jednym z najistotniejszych suplementów, jaki warto dostarczyć psu jest wapń. Jeśli nasz pupil ma możliwość, aby codziennie obgryzać dobrą kość, zostanie ona wykorzystana przez organizm do wzmocnienia jego własnych kości i zębów. To jednak rzadkość, aby pies codziennie dostawał taki smakołyk. Należy więc uzupełnić podaż wapnia z innego źródła.
Regulowaniem ilości wapnia i fosforu we krwi zajmują się przytarczyce. Jeśli dieta psa jest uboga w wapń, przytarczyce zaczną pozyskiwać ten pierwiastek z kości zwierzęcia.
Kiedy zaczynają wydzielać się dodatkowe hormony, aby zrównoważyć stosunek wapnia do fosforu, pojawia się zaburzenie zwane wtórną nadczynnością przytarczyc. Może to spowodować trwałe uszkodzenie układu kostnego, zapalenia stawów, a nawet złamania kości.
Łatwym i niedrogim sposobem na zapewnienie psu odpowiedniej ilości wapnia, jest wykorzystanie sproszkowanych skorupek jaj. Wystarczy spożycie już kilku łyżeczek takiego proszku, aby skutecznie zrównoważyć wapń do fosforu w niemal każdej psiej diecie. Poniższy przepis dostarczy 12 łyżeczek proszku, każda po ok. 1800 mg wapnia.
SKŁADNIKI
12 skorupek jaj (dokładnie oczyszczonych i osuszonych)
SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA
- Jeżeli nie dysponujesz jednorazowo 12 skorupkami, możesz przechowywać je w temperaturze pokojowej, w szczelnym pojemniku, aż zbierzesz ich tyle, żeby wykonać pożądaną porcję proszku. Pamiętaj jednak, że przechowywać skorupki w pojemniku można jedynie po uprzednim i dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu każdej z nich.
- Rozgrzej piekarnik do 150° C.
- Rozkrusz skorupki na blachę i piecz przez 5 do 7 minut.Pieczenie ich dłużej może powodować nieprzyjemny zapach.
- Odczekaj, aż skorupki ostygną, a następnie zmiel je w blenderze do uzyskania bardzo drobnego, jednolitego proszku (bez kawałków o ostrych krawędziach).
- Przechowuj proszek w temperaturze pokojowej, w szczelnym pojemniku przez okres do 2 miesięcy.
Ilość do spożycia: proszek należy dodawać do posiłku w ilości około 3/4 łyżeczki na szklankę pokarmu.
Wydajność: 12 łyżeczek.
Nadmiar wapnia jest wydalany wraz z moczem. Należy jednak pamiętać, że znaczna nadwyżka tego pierwiastka hamuje wchłanianie fosforu. Jak ze wszystkim, również z wapniem, należy więc zachować stosowny umiar i rozsądek. Po zużyciu porcji proszku, zrób przerwę na kilka tygodni.
Rick Woodford, „Feed Your Best Friend Better: Easy, Nutritional Meals and Treats for Dogs”, Andrews McMeel Publishing, 2012.
Zespół PetsDiag