Zrób to sam – proszek ze skorupek – dodatkowe źródło niezbędnego wapnia

Jednym z najistotniejszych suplementów, jaki warto dostarczyć psu jest wapń. Jeśli nasz pupil ma możliwość, aby codziennie obgryzać dobrą kość, zostanie ona wykorzystana przez organizm do wzmocnienia jego własnych kości i zębów. To jednak rzadkość, aby pies codziennie dostawał taki smakołyk. Należy więc uzupełnić podaż wapnia z innego źródła.

Regulowaniem ilości wapnia i fosforu we krwi zajmują się przytarczyce. Jeśli dieta psa jest uboga w wapń, przytarczyce zaczną pozyskiwać ten pierwiastek z kości zwierzęcia.

Kiedy zaczynają wydzielać się dodatkowe hormony, aby zrównoważyć stosunek wapnia do fosforu, pojawia się zaburzenie zwane wtórną nadczynnością przytarczyc. Może to spowodować trwałe uszkodzenie układu kostnego, zapalenia stawów, a nawet złamania kości.

Łatwym i niedrogim sposobem na zapewnienie psu odpowiedniej ilości wapnia, jest wykorzystanie sproszkowanych skorupek jaj. Wystarczy spożycie już kilku łyżeczek takiego proszku, aby skutecznie zrównoważyć wapń do fosforu w niemal każdej psiej diecie. Poniższy przepis dostarczy 12 łyżeczek proszku, każda po ok. 1800 mg wapnia.

SKŁADNIKI

12 skorupek jaj (dokładnie oczyszczonych i osuszonych)

SPOSÓB PRZYRZĄDZENIA

  • Jeżeli nie dysponujesz jednorazowo 12 skorupkami, możesz przechowywać je w temperaturze pokojowej, w szczelnym pojemniku, aż zbierzesz ich tyle, żeby wykonać pożądaną porcję proszku. Pamiętaj jednak, że przechowywać skorupki w pojemniku można jedynie po uprzednim i dokładnym oczyszczeniu i osuszeniu każdej z nich.
  • Rozgrzej piekarnik do 150° C.
  • Rozkrusz skorupki na blachę i piecz przez 5 do 7 minut.Pieczenie ich dłużej może powodować nieprzyjemny zapach.
  • Odczekaj, aż skorupki ostygną, a następnie zmiel je w blenderze do uzyskania bardzo drobnego, jednolitego proszku (bez kawałków o ostrych krawędziach).
  • Przechowuj proszek w temperaturze pokojowej, w szczelnym pojemniku przez okres do 2 miesięcy.

Ilość do spożycia: proszek należy dodawać do posiłku w ilości około 3/4 łyżeczki na szklankę pokarmu.

Wydajność: 12 łyżeczek.

Nadmiar wapnia jest wydalany wraz z moczem. Należy jednak pamiętać, że znaczna nadwyżka tego pierwiastka hamuje wchłanianie fosforu. Jak ze wszystkim, również z wapniem, należy więc zachować stosowny umiar i rozsądek. Po zużyciu porcji proszku, zrób przerwę na kilka tygodni.

Rick Woodford, „Feed Your Best Friend Better: Easy, Nutritional Meals and Treats for Dogs”, Andrews McMeel Publishing, 2012.

Zespół PetsDiag

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.