Wiele problemów behawioralnych u psa spowodowanych jest nieodpowiednim żywieniem. Powszechnie wiadomo, że właściwa dieta jest podstawą dobrego zdrowia naszego pupila. Jego żywienie powinno być zróżnicowane ze względu na jego wiek, wielkość i rasę, a także zapotrzebowanie energetyczne, ciążę czy ewentualne dolegliwości i choroby. Błędy żywieniowe, a przede wszystkim podawanie niezbilansowanej karmy, bardzo często skutkują wieloma chorobami, na które zapadają nasze psy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że brak odpowiedniej diety wpływa również na zachowanie naszych czworonogów i może być przyczyną wielu problemów behawioralnych.
Zmiana zachowania psa spowodowana złą dietą nie powinna nikogo dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że dokładnie tak samo dzieje się w przypadku ludzi. W 2007 r., zespół naukowy Katedry Dietetyki, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW wygłosił wykład pt. Czy Dieta może poprawić nastrój1, podczas którego przedstawiono dowody na to, iż to w jakim znajdujemy się nastroju w dużym stopniu wynika z rodzaju stosowanej diety. Niektóre składniki odżywcze poprawiają nam nastój i pomagają walczyć z depresją, inne wspierają koncentrację, a jeszcze inne zwiększają zdolność uczenia się. Istnieje oczywiście wiele innych badań potwierdzających wpływ diety na nasze zachowanie i kondycję psychiczną2. Podobnie w przypadku psów, odpowiedni dobór składników odżywczych jest bardzo istotny dla kształtowania i utrzymania ich prawidłowych zachowań.
Zła dieta a niepokojące zachowanie psa
– częstsze niż zazwyczaj lub nadmierne szczekanie
– zmienny nastój
– niespokojny sen
– nadaktywność
– zwiększona wrażliwość na bodźce zewnętrzne, nadreaktywność
– agresja, prowadząca niekiedy do ataków i pogryzień
– zaburzenia kompulsywne
– zaburzenia koncentracji oraz trudności zapamiętywania i uczenia się
– zła dieta może wywołać u psa także silny stres, lęki i niepokój wywołane problemami żołądkowymi i brakiem możliwości wypróżnienia się zawsze, kiedy tego potrzebuje (pies nauczony czystości próbuje powstrzymać się przed zanieczyszczeniem domu lub klatki).
W pierwszej kolejności najlepiej przyjrzeć się swojemu własnemu modelowi żywienia. To pozwoli zrozumieć i uświadomić sobie, że dieta naprawdę wpływa na nasze samopoczucie oraz to, że wpływa również na zachowanie naszego psa. Pies jako wszystkożerca zje niemal wszystko, co włożymy mu do miski. Nie oznacza to jednak, że wszystko mu służy, a wręcz przeciwnie, może mieć bardzo zły wpływ na jego zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Powiązanie niepożądanego zachowania psa z konkretnym błędem żywieniowym, wymaga niekiedy szczegółowych obserwacji i sporego zaangażowania z naszej strony. Przykładem może być tutaj spożycie kukurydzy, która bardzo często stanowi główne źródło białka w psiej karmie, a której całkowite wyeliminowanie z diety doradza obecnie wielu psich behawiorystów. Kukurydza zawiera bowiem niewielkie ilości tryptofanu i stanowi pewnego rodzaju zagrożenie dla zwierząt wrażliwych na deficyt serotoniny, która pozwala psom zachować równowagę psychiczną. Odpowiada za kontrolę nastroju, wrażliwość na ból, dźwięki i dotyk. Jest ona również głównym składnikiem regulującym cykl spania i czuwania. Niedobór serotoniny prowadzi do zaburzeń snu, które często są przyczyną zachowań niepożądanych w stanie czuwania. Utrudnione są procesy uczenia się, a modyfikacja takich zachowań jest bardzo trudna3. Nadaktywność oraz nadwrażliwości na zwykłe bodźce u psa może również powodować nadmiar węglowodanów. Podając psu posiłek wysokowęglowodanowy należy pamiętać, aby umożliwić mu spożytkowanie nadmiaru energii za pomocą odpowiedniej dawki stymulacji psychicznej i fizycznej. Jeśli nie mamy tego w zwyczaju, nie możemy również mieć do psa pretensji, że niszczy nasze mieszkanie lub prezentuje inne niepożądane zachowania, jak zbyt aktywna zabawa czy w skrajnych przypadkach pogryzienia. Warto przy tej okazji zapamiętać, że działanie uspokajające – podobnie jak w przypadku ludzi – wykazują produkty zawierające kwasy omega-3.
Dobór prawidłowej diety nie jest prosty i oczywisty i to zarówno w przypadku ludzi jak i zwierząt. Ale przy odrobinie wysiłku i cierpliwości możemy zrobić dla naszego czworonoga naprawdę wiele. Możemy pomóc uniknąć mu wielu chorób oraz wyeliminować u niego wiele niepożądanych zachowań, co w znaczny sposób podniesie jego, a przy okazji naszą jakość życia. Warto więc chociażby czytać etykiety na opakowaniach karmy i świadomie komponować posiłki dla swojego pupila. Obserwować go i zwracać uwagę, czy służy mu dana karma, czy nie pojawiają się u niego objawy lub zmiany w zachowaniu, które mogłyby świadczyć o alergii.
Oczywiście bardzo pomocna jest diagnostyka oraz wsparcie specjalisty. Aby sprawdzić, czy Twój pies otrzymuje wraz z pożywieniem wszystkie niezbędne składniki mineralne na pewno warto wykonać badanie EHAA i skonsultować wynik z dietetykiem zwierzęcym.
Zespół PetsDiag
Zagadnienia sfery psychicznej i emocjonalnej psa to temat, któremu powinien przyjrzeć się każdy, kto dba o zdrowie i samopoczucie swojego najlepszego przyjaciela.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zachowaniu swojego psa, a przede wszystkim tego, w jaki sposób zbudować z nim silną więź emocjonalną, koniecznie weź udział w najbliższym spotkaniu on-line, które poprowadzi na żywo Andrzej Kłosiński, behawiorysta i dyrektor COAPE Polska (Dyrektor Centre of Applied Pet Ethology) – szkoleniowiec kilkuset polskich behawiorystów i trenerów psów, wolontariuszy, pracowników i kierowników schronisk, a także osób prowadzących domy tymczasowe dla psów i kotów w całej Polsce. Czynny uczestnik akcji i programów adopcyjnych oraz ekspert i komentator wydarzeń związanych ze zwierzętami w programach telewizyjnych i radiowych (TVN24, Polsat, TVP1, TVP2, PR Trójka, PR Program 1, RDC).
Emocjonalny związek właściciela z psem – 28.03.2019 r. o godzinie 20:00.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Zarejestruj się teraz Serdecznie Zapraszamy!
1.Dr inż. Sa’eed Bawa, dr inż. Danuta Gajewska (Zakład Dietetyki, Katedry Dietetyki, Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW), Czy Dieta może poprawić nastrój, Wykład w ramach „Wszechnicy Żywieniowej w SGGW”, 21.02.2007 r.
2.Może zaciekawić cię również:
https://www.lifelinediag.eu/dietetyk-wyleczy-depresje/
https://www.lifelinediag.eu/dzialanie-litu-na-osrodkowy-uklad-nerwowy-czyli-jak-sobie-radzic-z-depresja/
https://www.lifelinediag.eu/zmeczenie-zly-nastroj-spojrz-na-talerz/
https://www.lifelinediag.eu/selen-twoje-zycie-pelne-radosci/
3.The Canine Aggression Workbook, O’Heare 2000, str. 215.