Niedobory mineralne a choroby u psów

W krajach rozwiniętych rzadko obserwuje się choroby wywołane niedoborami odżywczymi u psów, zwłaszcza gdy są karmione dobrej jakości, kompletną karmą. Problem pojawia się, gdy dieta psa nie jest zbilansowana lub składa się na nią wyłącznie żywność dla ludzi. Karmienie go pojedynczym produktem spożywczym również nie jest wystarczające. Nawet codzienne spożywanie  wysokogatunkowego mięsa może spowodować u psa niedobór wapnia i wtórną nadczynność przytarczyc.

Niedobory odżywcze są spotykane również u psów karmionych posiłkami wegetariańskimi. Jeśli właściciel chce karmić psa domową dietą, zawsze powinien zasięgnąć porady dietetyka zwierzęcego.

U źle karmionych psów mogą wystąpić niedobory pierwiastków odżywczych

Można podzielić je na trzy główne kategorie: makroelementy (sód, potas, wapń, fosfor, magnez) wymagane w gramach/na dzień, mikroelementy o określonych funkcjach w organizmie (żelazo, cynk, miedź, jod, fluor, selen, chrom) wymagane w miligramach lub mikrogramach/ na dzień oraz inne pierwiastki śladowe, które mają niejasną rolę w żywieniu zwierząt (kobalt, molibden, kadm, arsen, krzem, wanad, nikiel, ołów, cynę). Istotna jest zbilansowana ilość niezbędnych minerałów w diecie.

Makroelementy:

Niedobory wapnia i fosforu są rzadkie w dobrze zrównoważonej diecie. Wyjątek może stanowić dieta mięsna o wysokiej zawartości fosforu oraz niskiej zawartości wapnia oraz diety bogate w fityniany, które hamują wchłanianie niektórych pierwiastków. Zapotrzebowanie na wapń i fosfor  u psów jest większe w okresie ich wzrostu, ciąży i laktacji. Niedobór wapnia lub nadmiar fosforu zmniejsza wchłanianie wapnia i może powodować u psów drażliwość, nadreaktywność i utratę napięcia mięśniowego. Wraz z niedoborem wapnia rozwija się również demineralizacja szkieletowa, zwłaszcza miednicy i kręgosłupa, która często jest skutkiem stosowania diety złożonej niemal w całości z mięsa, wątroby, ryb lub drobiu.

Gdy suplementacja wapniem lub fosforem jest nadmierna, w jelitach tworzą się nierozpuszczalne i niestrawne kompleksy mineralne, które mogą zmniejszyć wchłanianie magnezu. Objawami niedoboru magnezu u szczeniąt są depresja, letarg i osłabienie mięśni. Nadmiar magnezu jest wydalany z moczem.

Mikroelementy:

Żelazo i miedź są skutecznie wchłaniane do organizmu z większości mięs. Ich Niedobór może wystąpić u zwierząt karmionych dietą złożoną niemal wyłącznie z mleka lub warzyw, a objawiać się mikrocytozą i anemią, a u zwierząt z białym umaszczeniem – czerwonawym odcieniem sierści. W przypadku stosowania u psów diety wysokomięsnej można zauważyć nadmiar jodu. Niedobór cynku może natomiast u psów powodować wymioty, zapalenie rogówki, utratę pigmentacji sierści, spowolnienie wzrostu i osłabienie.

Zespół PetsDiag

 

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.