Suplementy dla psów: przereklamowane czy potrzebne?

Według amerykańskiego stowarzyszenia APPA, wartość przemysłu produktów dla zwierząt domowych w Stanach Zjednoczonych wynosi 53 miliardy dolarów. O ile smycz i obroża są nam niezbędne, to wiele innych produktów dla pupili już niekoniecznie. Czy suplementy są psom potrzebne, czy może stanowią jedynie doskonały sposób na wyciągnięcie pieniędzy od ich właścicieli? Sprawdźmy, co na ten temat sądzą eksperci.

Jak działają suplementy dla zwierząt domowych

Przede wszystkim warto wiedzieć, w jaki sposób suplementy mogą przyczyniać się do utrzymania ogólnego stanu zdrowia u zwierząt. Dr Simon Starkey z DVM, PetSmart wyjaśnił, że niektóre suplementy są dedykowane konkretnym problemom zdrowotnym, jak schorzenia ortopedyczne, czy np. utrzymaniu w zdrowiu skóry i sierści. Jak powiedział: „Przy użyciu suplementów multiwitaminowych i mineralnych można poprawić ogólny stan zdrowia, zwłaszcza wśród tych zwierząt, które nie otrzymują pełnej i zbilansowanej diety”, podkreślił, że: „każde zwierzę, pobierające choćby 10% kalorii z przekąsek i/lub resztek stołowych, będzie narażone na ryzyko niedoborów mineralno-witaminowych, które powinny być uzupełnione za pomocą suplementu multiwitaminowego. Witaminy i minerały są niezbędne dla zdrowia i kontrolują istotne procesy, takie jak wytwarzanie energii w komórkach, przyspieszają gojenie i funkcje odpornościowe oraz pomagają zapewnić prawidłowy wzrost i podział komórek.”

Doktor Ari Zabell z kliniki dla zwierząt Banfield Pet, wyjaśnił natomiast, że: „działanie suplementu opiera się na wykorzystaniu naturalnych funkcji organizmu, w celu zwiększenia zdolności zwierzęcia do pokonania wyzwań, którymi mogą być: zapalenie stawów, choroba wątroby czy wirusy.”

A co w przypadku zdrowych zwierząt?

Dr Starkey wyjaśnia: „Jeśli zapewniasz zwierzęciu kompletną i zbilansowaną dietę, zazwyczaj suplement multiwitaminowy/mineralny nie będzie potrzebny. Jednak rasy podatne na problemy ortopedyczne odnoszą korzyść z profilaktycznego stosowania suplementów, dbających o kondycję ich bioder i stawów. Ponadto każdy właściciel, nawet zdrowego psa, może podawać swojemu pupilowi suplementy poprawiające kondycję skóry i sierści oraz redukujące jej zrzucanie.”

Jeśli Twój pies jest w podeszłym wieku lub ma problemy ze zdrowiem, włączenie suplementacji może być dokładnie tym, czego potrzebuje. Jak mówi Dr Starkey: „Dowody wskazują na to, że niektóre suplementy pomagają psom z zapaleniem stawów. Są to suplementy zawierające glukozaminę i chondroitynę oraz te zawierające kwasy tłuszczowe omega-3. Istnieją również dowody na to, że kwasy tłuszczowe omega-3 i przeciwutleniacze mogą poprawić funkcjonowanie mózgu u starszych psów, u których Ich codzienne stosowanie może zminimalizować pogorszenie funkcji poznawczych.”

Innym obszarem, w którym sprawdzają się suplementy jest niepokój i stres sytuacyjny. Uspokajające produkty mogą mieć formę smakołyków, atomizerów, a nawet obroży. Suplementy tego typu w znaczny sposób mogą podnieść komfort zwierząt w stresujących sytuacjach, np. podczas podróży lub samotnego przebywania w domu przez długi okres czasu.

Uwaga

Aby dowiedzieć się czy i jakiego suplementu potrzebuje Twój pupil, porozmawiaj z weterynarzem lub dietetykiem zwierzęcym. Tylko specjalista, który zna aktualny stan organizmu pacjenta, może zalecić odpowiedni produkt dla jego konkretnych potrzeb.

Zespół PetsDiag

Zbadaj poziom pierwiastków u swojego psa. Suplementacja odnosi najlepszy efekt, gdy jest poprzedzona właściwą diagnostyką, pozwalającą na dobór odpowiedniej dawki suplementu dla psa.

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.