Dlaczego regularne wizyty u weterynarza są takie ważne? Ponieważ ułatwiają wczesną diagnozę i pozwalają na rozpoznanie drobnych problemów zdrowotnych, które mogłyby z czasem rozwinąć się w poważne choroby twojego czworonożnego przyjaciela.
Spotykamy się niekiedy ze stwierdzeniem, że jeden rok życia psa jest równoważny z siedmioma latami życia człowieka. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, ale faktem jest, że twój pies starzeje się szybciej niż ty. Oznacza to, że choroby związane z wiekiem, mogą rozwinąć się u niego szybciej, niż się tego spodziewasz.
Dlatego, jeśli chcesz utrzymać psa w zdrowiu i dobrej kondycji oraz zapobiec chorobom, musisz zaplanować regularne kontrole u weterynarza.
Wczesne wykrycie choroby
Regularna kontrola zdrowia psa daje wiele korzyści. Choć ty ledwo zauważasz (lub nawet nie zaobserwujesz wcale) subtelnych oznak rozwoju poważnej choroby, twój weterynarz podczas zwyczajowego badania czworonoga lub rozmowy z tobą szybko odbierze niepokojące sygnały.
Fakt, że twój staruszek spędza coraz więcej czasu na piciu wody z miski może dla ciebie nic nie znaczyć, jednak dla weterynarza może stanowić sygnał, że rozwija się u niego cukrzyca i zleci badania krwi. Jeśli na zębach psiaka gromadzi się kamień a jego dziąsła są czerwone, weterynarz usunie go, zanim dotyk w jamie ustnej zacznie sprawiać mu ból lub pies zacznie tracić zęby.
Jeśli pojawią się przesłanki, że twój pupil znajduje się we wczesnym stadium choroby, jego leczenie można rozpocząć wcześniej, co zazwyczaj wiąże się z dużo lepszym rezultatem. Czasami, dzięki szybkiej reakcji, wystarczy zwykła zmiana diety, aby poprawić stan zdrowia naszego psiaka. Istnieją pokarmy, które potrafią spowolnić postęp choroby nerek, chorób stawów czy psiej demencji.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Poproś weterynarza, aby przygotował dla twojego psa profilaktyczny plan opieki zdrowotnej na 6-12 miesięcy, który pomoże uchronić go przed chorobami. Dowiedz się, jakich szczepień potrzebuje twój pies, które produkty do odrobaczania będą dla niego odpowiednie, jak pozbyć się pcheł, zapewnić ochronę przed kleszczami, a jeśli podajesz psu leki, poproś o wskazówki na temat ewentualnych zmian dawek do czasu kolejnej wizyty. Możesz również podpytać, czy istnieją inne sposoby leczenia, być może bardziej odpowiednie dla twojego przyjaciela.
Weterynarz podczas rutynowego badania klinicznego oceni parametry, takie jak: temperatura, tętno, oddechy, reakcja na ból i przeprowadzi wywiad żywieniowy. Podczas oceny żywieniowej skontroluje masę ciała oraz kondycję (BCS), co jest bardzo ważne w prewencji otyłości, która zwiększa ryzyko rozwoju artretyzmu, cukrzycy i chorób układu oddechowego. Weterynarz szybko oceni czy pies ma nadwagę, a jeśli tak, to opracuje dla niego odpowiedni plan żywienia i zaleci aktywność fizyczną, które pozwolą w bezpieczny sposób osiągnąć prawidłową masę ciała i utrzymać ją.
Eliminacja złych zachowań
Panuje przekonanie, że problemy behawioralne u psów nie wymagają konsultacji weterynaryjnej, chyba że są szczególnie poważne. Jednak nie musisz znosić złych zachowań swojego pupila. Regularna obserwacja pomaga je rozwiązać.
Skorzystaj z okazji i podczas wizyty u weterynarza porozmawiaj o wszystkich problemach behawioralnych, które zaobserwowałeś u swojego czworonoga. Być może ciągle szczeka, skacze na gości, a może widocznie obniżył się jego nastrój od kiedy zostawiasz go samego w domu? Dobry weterynarz może pomóc zadbać nie tylko o zdrowie fizyczne twojego psiaka, ale także o jego zdrowie emocjonalne i dobre samopoczucie. Niekiedy, problemy z nieodpowiednim zachowaniem psa, wynikają z choroby i często związanego z nią poczucia dyskomfortu czy bólu. Problemy behawioralne psów mogą wynikać z nieprawidłowego żywienia między innymi niedoboru składników pokarmowych, takich jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, niektóre aminokwasy czy składniki mineralne. Wizyta u weterynarza i wykonanie odpowiednich badań mogą pomóc w rozwiązaniu problemów z niewłaściwym zachowaniem psa.
Łagodzenie objawów demencji
Starsze psy powinny częściej odwiedzać weterynarza, ponieważ podobnie jak u ludzi, mogą rozwijać się u nich choroby związane z wiekiem. Podczas regularnych wizyt, lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań, aby skontrolować prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych (nerki, wątroba, trzustka).
Demencja związana z wiekiem to stan, który może zmienić nie tylko dotychczasowe życie psa, ale również twoje. Psy, których dotyczy problem, mogą zacząć w nocy intensywnie kręcić się po domu, skamleć bez widocznego powodu lub zapomnieć, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Istnieją sposoby na zmniejszenie objawów psiej demencji. Jeśli masz w domu starszego psa, zapytaj swojego weterynarza jak mu pomóc.
Kontrola stanu zdrowia ma znaczenie
Zwierzęta domowe, podobnie jak ludzie, narażone są na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość, nowotwory, cukrzyca czy choroby serca. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś świeżo upieczonym właścicielem psa, czy też dzielisz z czworonogiem większość swojego życia, weterynarz zawsze powinien być twoim partnerem w jego utrzymaniu. Aby dać mu możliwość, by wykonywał swoją pracę najlepiej jak potrafi, musisz regularnie odwiedzać z nim gabinet lekarski, aby weterynarz mógł poznać psa. W ten sposób weterynarz szybciej rozpozna, gdy coś jest nie w porządku i będzie mógł odpowiednio szybko wdrożyć leczenie.
Pamiętaj, że regularne wizyty u weterynarza oraz stała kontrola stanu zdrowia twojego psa, znacznie zwiększają jego szansę na to, aby cieszył się długim i zdrowym życiem. Dlatego warto wykonać dodatkowe badania diagnostyczne. Analiza pierwiastkowa sierści EHAA oraz konsultacja wyniku z dietetykiem zwierzęcym pozwoli ocenić poziom mineralnego odżywienia organizmu twojego psa oraz dobrać dla niego najbardziej odpowiednią dietę i suplementację.
Zespół PetsDiag