Otyłość jest dziś jednym z najszybciej rosnących problemów zdrowotnych nie tylko u ludzi, ale i u psów. Według CDC (Amerykańskich Centrów Kontroli i Prewencji Chorób) około jedna trzecia dorosłych w Stanach Zjednoczonych jest otyła, a tendencja do otyłości wydaje się pogarszać. Weterynarze zauważają odpowiedni wzrost częstości występowania otyłości u psów. Podobnie jak u ludzi, również w ich przypadku otyłość wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba sercowo-płucna, nadciśnienie i różne typy nowotworów. Schorzenia te negatywnie wpływają na długość i jakość życia naszych psów i dramatycznie zwiększają koszty opieki weterynaryjnej.
Jak ocenić wagę swojego psa
Prostym, nieinwazyjnym sposobem oceny masy ciała psa jest dziewięciopunktowy system BCS (Body Condition Score), w którym 4-5 to waga normalna, 6-7 to nadwaga, a 8-9 otyłość, gdzie pies waży ponad 30% idealnej wagi. Możesz w przybliżeniu określić BCS swojego psa, wyczuwając u niego żebra i patrząc w dół, aby zobaczyć u niego talię lub jej brak. Gdy pies ma idealną wagę, łatwo można poczuć żebra wzdłuż boku klatki piersiowej, ponieważ nie ma tam nadmiaru tłuszczu, który je zakrywa, a patrząc z góry na grzbiet psa, można zauważyć lekką talię w kształcie klepsydry. Gdy pies jest otyły, talia zanika i jest płaska lub zaokrąglona.
Badania wykazały, że właściciele mają tendencję do bagatelizowania problemu nadwagi u psów, dlatego najbardziej wiarygodnym źródłem informacji na temat BCS będzie weterynarz. Nabierz nawyku pytania „Jakie jest BCS mojego psa?” za każdym razem, kiedy wejdziesz z nim do weterynarza. Uzbrojony w tą wiedzę, będziesz miał lepszy obraz tego, jaka powinna być idealna waga twojego przyjaciela i jakie kroki należy podjąć, aby pomóc mu ją osiągnąć.
Idealna dieta dla Twojego psa
Pierwszym krokiem w kierunku pomocy swojemu psu w osiągnięciu idealnej wagi jest poznanie jego zapotrzebowania na energię, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu, czyli określenie ilości kalorii, która nie spowoduje u niego wzrostu lub utraty wagi. Przydatnym wzorem do oszacowania niezbędnego spożycia kalorii będzie tu wzór określający zapotrzebowanie na energię metaboliczną (MER).
MER (kcal) = 132 x (masa ciała w kilogramach) 0,75
Stosując wzór MER, średni dorosły pies o wadze 30 kg wymagałby więc około 937 kcal dziennie, aby utrzymać swoją masę ciała. Pamiętajmy jednak, że MER pomaga jedynie oszacować zapotrzebowane na kalorie, a to dlatego, że każdego psa cechuje unikalny metabolizm. Należy również zwrócić uwagę, że wzór MER jest konserwatywną formułą, która ma tendencję do przeceniania faktycznej, kalorycznej potrzeby psa. Należy tutaj również uwzględnić etap, warunki życia i aktywności psa, jaka jest przez niego w związku z tym podejmowana. Szczenięta, psy które wykonują dla człowieka pewien rodzaj pracy oraz psy w ciąży potrzebują podwojenia lub nawet potrojenia swojego MER. Natomiast starsze psy o siedzącym trybie życia potrzebują jedynie ok. 0,8 swojego MER, aby utrzymać wagę. Poproś weterynarza, aby pomógł ci obliczyć MER twojego psa, jeśli będziesz miał wątpliwość, jak to zrobić.
Każdy właściciel powinien wiedzieć, jakie jest dzienne zapotrzebowanie na kalorie jego psa. Dzięki temu, łatwo określi, ile żywności potrzebuje. Karmy dla psów podają jej kaloryczność na opakowaniu. Dzięki temu wiemy w przybliżeniu, ile jej potrzebujemy, aby nakarmić swojego psa tak, aby utrzymać jego wagę. Pamiętajmy, aby pod uwagę brać również smakołyki i zmniejszyć ilość regularnie podawanej karmy w przypadku, kiedy pies dostał przekąskę. Dodatkowe przysmaki nie powinny stanowić więcej niż 3-4% dziennego spożycia kalorii.
Jeśli do sposobu żywienia psa chcemy wprowadzić odchudzające korekty, należy ustalić je w oparciu o jego BCS. Jeśli wynik BCS jest wysoki, można uzyskać zdrową utratę wagi poprzez dostarczenie 80% aktualnego spożycia. Dzięki temu, osiągniemy stopniową utratę wagi 1-2% masy ciała na tydzień.
Jak zapobiegać otyłości psa poprzez ćwiczenia
Choć odmawianie smakołyków naszemu grubaskowi może być dla nas niewdzięcznym zadaniem, to dodatkowe ćwiczenia mogą być dla nas przyjemnością. Któż by się nie cieszył z dodatkowych spacerków! Włączenie regularnych ćwiczeń do codziennego trybu leczenia sprawi, że odchudzanie będzie o wiele bardziej skuteczne i przyjemne dla naszego pupila. Spacer, rzucanie piłki lub frisbee albo pływanie, jeśli twój pies lubi wodę. Dobre jest wszystko, co aktywuje twojego psa do ruchu. Wzmacnia również więź z właścicielem i może nawet pomóc w osiągnięciu własnych celów odchudzających. Ruszaj się, twój pies ci podziękuje!
Ostatni sposób leczenia otyłości u psów
Jeśli zwiększenie aktywności fizycznej i zmniejszenie spożycia kalorii nie działa, dostępne są leki, które mogą pomóc w zmniejszeniu masy ciała. Interwencja farmakologiczna powinna być jednak traktowana jako ostateczność i wyłącznie, jako część ogólnego programu odchudzania. Zbyt często polegamy na lekach, zamiast wprowadzić niezbędne modyfikacje do stylu życia, jedząc mniej i poruszając się więcej. Poleganie wyłącznie na farmaceutykach może spowodować powrót nadwagi, gdy przestaniemy je stosować. Ten model „terapii” powoduje więcej szkód niż korzyści.
Pamiętajmy, że otyłość jest uleczalna, a korzyści płynące ze zrzucenia nadwagi są ogromne pod względem jakości i długości życia psa (nie wspominając o zmniejszeniu kosztów i częstotliwości wizyt u weterynarza). Zacznij więc baczniej przyglądać się swojemu pupilowi i zastanów się, czy przypadkiem nie brakuje mu ruchu. Dokonaj zmian w razie potrzeby, aby Twój pies mógł w pełni przeżyć swoje życie.
By Dr. Kristy Conn, https://www.cesarsway.com/dog-obesity-and-fat-dogs-a-growing-health-problem/ (28.11.2017)
A czy Ty zapewniasz swojemu psu wystarczająco dużo ruchu?
Zespół PetsDiag