Na czym polega prawidłowe żywienie psa – wyjaśnia dr Olga Lasek

Jakie są sygnały złego odżywania psa, metody oceny poprawności żywienia oraz dlaczego sposób karmienia czworonoga jest tak istotny dla jego zdrowia? Na te pytania odpowiada dr Olga Lasek, specjalista żywienia zwierząt, konsultantka PetsDiag.

Istnieje kilka sposobów na określenie poprawności żywienia. Jednym z nich jest cotygodniowa kontrola przyrostu masy ciała u zwierząt rosnących. Jeżeli ich waga odpowiednio się nie zwiększa, to jest to dla nas sygnał, że prawdopodobnie dostarczamy im nieodpowiedniej ilości składników pokarmowych. U zwierząt dorosłych również możemy zastosować powyższą metodę oceny poprawności żywienia, sprawdzając regularnie czy zwierzę nie chudnie, bądź nie tyje. W tym miejscu pojawia się problem nadmiernego żywienia. Bardzo często dostarczamy zwierzętom za dużo energii, przy jednoczesnej zbyt niskiej podaży składników biologicznie aktywnych, które pełnią ważną rolę w organizmie, jak np. witamin czy składników mineralnych. Wynika z tego, że bardzo często mamy do czynienia z psami z nadwagą, bądź otyłymi, a jednocześnie niedożywionymi. W takim przypadku należy zmienić sposób żywienia, bądź zastosować specjalistyczne dodatki żywieniowe, zawierające niezbędne witaminy i składniki mineralne.

Kolejnym sposobem oceny poprawności żywienia zwierząt jest ocena ich kondycji za pomocą specjalistycznych skal BCS (Body Condition Scoring). Skale te, za pomocą oceny sylwetki i określonych partii ciała, pozwalają określić prawidłowość bądź nieprawidłowość kondycji, czyli stwierdzić czy zwierzę ma niedowagę, nadwagę czy też występuje u niego otyłość.

Inną metodą oceny poprawności żywienia jest ocena psich odchodów. W dzisiejszych czasach, w których nałożony jest na nas obowiązek sprzątania po swoich ulubieńcach, mamy z nimi do czynienia na co dzień. Kał bardzo dużo mówi nam na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje układ pokarmowy psa. Wszelkie problemy z jego konsystencją, jak biegunki czy zatwardzenia, mogą świadczyć o nieprawidłowym żywieniu naszego pupila. Dlatego warto kontrolować psie odchody, ich kolor, jak również to, czy nie znajdują się w nich niestrawione fragmenty zjedzonego pokarmu. Uzyskane w ten sposób informacje mogą nam powiedzieć bardzo wiele o poprawności żywienia naszego psa.

Poprawność żywienia możemy ocenić również na podstawie wyglądu psa. Zwłaszcza skóry i okrywy włosowej, na które niedobór składników odżywczych ma szczególny wpływ. Mowa tu przede wszystkim o niedoborach aminokwasów, kwasów tłuszczowych, składników mineralnych i witamin, czyli tych składnikach, które wpływają na prawidłową budowę skóry i wszystkich jej wytworów. Ich brak prowadzi do znacznego pogorszenia ich jakości. Jeżeli twój pies zaczyna gubić sierść, stała się ona matowa i łamliwa, powinieneś zastanowić się, czy dostarczasz mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Aby ocenić poprawności żywienia, powinniśmy również zwracać uwagę na zachowanie naszego pupila. Jeżeli do tej pory był wulkanem energii, a teraz ciągle śpi i nie ma ochoty na spacer, również może to sygnalizować, że nie otrzymuje on cennych składników pokarmowych w odpowiedniej ilości.

Istnieją również specjalistyczne metody oceny poprawności żywienia, np. ocena wskaźników morfologicznych i biochemicznych, wykonywana w gabinecie weterynaryjnym. Poprawność żywienia oceniamy w takim przypadku na podstawie zawartości glukozy, cholesterolu, trójglicerydów oraz np. na podstawie zawartości składników mineralnych, które występują we krwi. Chociaż faktem jest, że nie wszystkie składniki mineralne (ich poziom i stopień nasycenia organizmu tymi składnikami) dobrze określa się na podstawie krwi. Takim przykładem jest np. wapń. Organizm za wszelką cenę dąży do tego, aby poziom wapnia we krwi był utrzymany na stałym poziomie. Dlatego w sytuacji niedostarczania wapnia w odpowiedniej ilości z pokarmem, organizm będzie czerpał wapń z rezerw ciała, np. z kości czy zębów. Dlatego w sytuacji niedoborowej, gdzie przez dłuższy okres czasu wapń był dostarczany na zbyt niskim poziomie, dochodzi np. do problemów z zębami, ich utraty czy też nadmiernej łamliwości kości.

W określeniu poprawności żywienia pomocne jest oznaczanie składników mineralnych z sierści, która w przeciwieństwie do krwi, nie dąży do utrzymania zawartości pierwiastków na stałym poziomie, odzwierciedlając ich faktyczny poziom. Na podstawie analizy pierwiastkowej, jesteśmy w stanie określić czy prawidłowo żywiliśmy zwierzę na przestrzeni ostatniego miesiąca czasu.

Podsumowując, zwracajmy uwagę na to, czy prawidłowo żywimy nasze zwierzę. Od prawidłowego żywienia zależy prawidłowy wzrost zwierzęcia, jego prawidłowy rozwój i funkcje rozrodcze, jego zdrowie i długość życia. Dlatego zwracajmy uwagę na to, czym karmimy swoje zwierzę oraz oceniajmy poprawność tego żywienia.

Dr Olga Lasek, naukowo-dydaktyczny pracownik uniwersytecki, specjalista żywienia psów, konsultantka PetsDiag.

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.