Składniki mineralne pełnią szereg istotnych funkcji w organizmie kotów. Regulują pracę niektórych narządów np. tarczycy i kory nadnerczy, a także biorą udział w licznych procesach fizjologicznych, np. w aktywacji enzymów i transporcie tlenu. Ze względu na ich zawartość w organizmie można podzielić je na makro- i mikroelementy. Do makroelementów zaliczamy wapń, fosfor, sód, potas oraz magnez.
Wapń i fosfor w żywieniu kota
Wapń i fosfor są jednymi z najważniejszych makroelementów. Wchodzą w skład tkanki kostnej, a ponadto uczestniczą w krzepnięciu krwi, przenoszeniu bodźców nerwowych oraz przemianach energetycznych w mięśniach. Odpowiadają za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Między tymi pierwiastkami obserwowana jest ścisła zależność określana jako stosunek Ca:P (wapń:fosfor), który u dorosłego kota powinien wynosić 1,2:1. Niewłaściwa proporcja tych dwóch makroelementów prowadzi do zaburzenia przemian wapniowo-fosforowych i prowadzi do rozwoju choroby układu kostnego u kota. Dodatkowo nadmiar fosforu ogranicza wchłanianie wapnia, powodując niedobór wapnia w organizmie kota. Podejrzewa się także, że zbyt duże ilości fosforu w diecie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia przewlekłej choroby nerek. Jako źródło wapnia podaje się m. in. mączkę ze skorupek jaj, cytrynian wapnia lub wapń z alg. Fosfor w dużych ilościach występuje w mięsie i podrobach.
Sód i potas w kociej diecie
Sód i potas to pierwiastki odpowiedzialne między innymi za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, regulację ciśnienia osmotycznego, a także transport błonowy. Nadmiar tych makroelementów u zdrowych zwierząt jest wydalany wraz z moczem – jeśli mają zapewnioną odpowiednią ilość wody do picia. Niedobór sodu i potasu jest szczególnie niekorzystny w przypadku młodych, rosnących kotów. Wpływa na spowolnienie wzrostu u kota, mniejsze przyrosty masy ciała, przyspieszenie akcji serca, a także ogólne osłabienie kota. Bogatym źródłem tych składników mineralnych jest mięso. Potas można znaleźć także w drożdżach browarniczych, pietruszce i bananach.
Magnez niezbędny dla zdrowia kota
Magnez podobnie jak wapń i fosfor wchodzi w skład tkanki kostnej. Ponadto jest aktywatorem enzymów i uczestniczy w oddychaniu komórkowym. Umożliwia skurcz mięśni i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Odgrywa istotną rolą w procesie skurczu i rozkurczu serca, a także wpływa na pracę mięśni tętnic. Niewystarczająca ilość tego pierwiastka wpływa na osłabienie kurczliwości mięśnia sercowego i rozwój arytmii, czyli zaburzeń rytmu serca u kota. Skutkiem niedoboru magnezu może być utrata apetytu u kota, osłabienie mięśni, wystąpienie drgawek i obniżenie mineralizacji kości. Bogatym źródłem magnezu jest mięso, jaja oraz owoce morza.
Wszystkie opisane składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy jednak pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar makroelementów może być niebezpieczny dla naszych kotów. Przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać odpowiednie badania, by dowiedzieć się, które pierwiastki należy uzupełnić i jakie dawki preparatów będą konieczne. Analiza pierwiastkowa sierści EHAA z konsultacją wyniku to nieinwazyjne badanie, które pozwoli wykryć ewentualne nieprawidłowości i dobrać dietę do potrzeb czworonoga.
mgr inż. Katarzyna Żmuda, specjalista ds. żywienia i dietetyki zwierząt