Jeśli Twój pies wygląda na ciągle chorego, winowajcą może być alergia

Drapanie i problemy brzuszne to tylko nieliczne z wielu oznak tego, że Twój pies może cierpieć z powodu alergii pokarmowej. Psy, podobnie jak niektórzy z nas cierpią na nietolerancję glutenu czy mleka i mogą być podatne na alergie pokarmowe. Jeśli twój pies ciągle się drapie lub ma przewlekłe stany zapalne w uszach, istnieje duże prawdopodobieństwo, że problem stanowi jego dieta. 

Dr Oscar Chavez, lekarz weterynarii, adiunkt Politechniki w Kalifornii i konsultant weterynarii w Just Food For Dogs twierdzi, że powodem 20% do 40% wizyt weterynaryjnych jest alergia. Wg peteducationcom 10% z nich stanowią alergie pokarmowe. W rzeczywistości, to właśnie one są trzecią przyczyną świądu, drapania, zmian skórnych i wypadania włosów u psów.

Oznaki alergii pokarmowej u Twojego psa

Alergia pokarmowa może objawiać się m.in.: swędzącą skórą, drapaniem, gryzieniem łap, miejscowym łysieniem, stanami zapalnymi, zaczerwienieniami i infekcjami skórnymi, chronicznymi infekcjami oczu.

U niektórych psów może wystąpić również nietolerancja pokarmowa, której oznakami mogą być m.in.: miękkie stolce, śluz w stolcu, biegunki, wymioty.

Najczęstsze przyczyny alergii pokarmowych

„Badania wykazały, że organizm psa reaguje zwłaszcza na białko zawarte w diecie” – wyjaśnia dr Chavez. „Jego źródłem jest zazwyczaj mięso, ale równie dobrze, może być nim pszenica”.

Najczęstszymi przyczynami alergii pokarmowych i nietolerancji u psów są: wołowina, produkty mleczne i właśnie pszenica. Alergie mogą być  spowodowane również uszkodzeniami układu pokarmowego, będących skutkiem stanów zapalnych, infekcji, interwencją chirurgiczną lub niektórymi lekami.

Jeśli podejrzewasz, że twój pies może mieć alergię pokarmową, dr Chavez radzi, aby przeczytać pierwsze 10 składników wymienionych na opakowaniu karmy Twojego psa. W ten sposób określisz rodzaj i źródło białka, które może mu szkodzić. Popularnymi składnikami psiego pokarmu są wołowina, kurczak, jagnięcina i ryba.

„Niektórzy specjaliści przyczynę alergii upatrują również w środkach konserwujących, wypełniaczach i dodatkach obecnych w ogólnie dostępnej żywności dla psów. Choć jest to możliwe, to w tej dziedzinie należałoby podjąć więcej badań” – dodaje dr Chavez.

Dieta eliminacyjna

Aby dotrzeć do sedna problemu u psa z podejrzeniem alergii, należy zastosować u niego dietę eliminacyjną, zaleconą przez dietetyka zwierzęcego. Dieta taka składa się z produktów nieznanych dla systemu immunologicznego psa, czyli takich, w przypadku których istnieje małe prawdopodobieństwo wywołania niechcianej reakcji organizmu. Nowego jadłospisu należy się ściśle trzymać przez minimum 12 tygodni. Po tym czasie, jeśli niepokojące objawy ustąpią, należy powrócić do wcześniejszego menu. Jeśli w ciągu 3-4 tygodni od powrotu do starej diety wszystkie objawy znowu się pojawią, można u psa zdiagnozować alergię pokarmową.

Dieta dla psów z alergią pokarmową

Karmienie psa w 100% zdrowo jest prawie niemożliwe, a jeszcze bardziej utrudnione, kiedy zdiagnozujemy u niego alergię pokarmową. „Najlepsza dieta to taka, która składa się ze składników nieprzetworzonych i nie zawiera konserwantów”, mówi dr Chavez. „Tymczasem składniki karmy dla zwierząt są niestety bardzo często wysoko przetworzone. Podawajmy psu zawsze świeże i minimalnie przetworzone posiłki. Im zdrowsza dieta, tym mniejsze prawdopodobieństwo złej reakcji układu odpornościowego.”

Dr Chavez podpowiada – „jeśli czujesz się na siłach, możesz po konsultacji z dietetykiem zwierzęcym samodzielnie przygotowywać posiłki dla psa. Pamiętaj, że dobre jedzenie powinno się psuć. Oczywiście nie chcemy podawać pupilowi nieświeżej żywności, chcemy tylko wiedzieć, że jest w stanie się zepsuć. Jeśli jest świeże przez kilka tygodni lub miesięcy leżąc w opakowaniu, wiadomo, że nie jest to najlepsze, co możemy podać swojemu psu.”

Nie panikuj

Pamiętaj, że nawet jeśli potwierdziłeś alergię pokarmową u Twojego pupila, to nie koniec świata. Znajdź jedzenie, które mu nie szkodzi i ściśle się go trzymaj.

Zespół PetsDiag

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.