Jak dieta wpływa na zdrowie i kondycję sierści kota

Właściwa dieta jest niezbędna do tego, aby nasz kot cieszył się zdrowiem. A Skąd wiemy, że jest prawidłowa? Doskonale odzwierciedla to wygląd jego sierści, składającej się z keratyny, aminokwasów, wody oraz minerałów. Jeśli sierść naszego pupila jest nimi odpowiednio nasycona, staje się wtedy wyraźnie lśniąca, gładka i miękka. Jej stan jest wyznacznikiem ogólnej kondycji zwierzęcia. Dlatego, aby kontrolować stan zdrowia kota, warto kontrolować również jego sierść. Jak może nam w tym pomóc analiza pierwiastkowa sierści?

Dieta a zdrowie sierści kota

Odpowiednia dieta jest kluczowa dla zdrowia i kondycji sierści kota, zapewniając mu niezbędne składniki odżywcze, a także pomagając w walce z chorobami, które mogą wpłynąć na wygląd sierści. Dieta powinna zawierać odpowiednią ilość wysokiej jakości białka pochodzącego z mięsa lub ryb, tłuszczu, węglowodanów, witamin i minerałów, a także wody. Białko jest niezbędne do wytwarzania keratyny, aminokwasów i innych składników sierści, tłuszcz przeciwdziała łamliwości, zapewnia blask i miękkość sierści, a węglowodany dostarczają energii. Witaminy i minerały, takie jak witamina A, witaminy z grupy B, witamina C, witamina E, cynk i miedź, są niezbędne dla zdrowia i kondycji sierści kota, a także dla wzmocnienia układu odpornościowego.

Zbyt mała ilość białka w diecie kota może prowadzić do osłabienia sierści i łysienia, a zbyt mała ilość tłuszczu może stać się przyczyną jej zmatowienia. Z kolei niedobór witamin i minerałów może prowadzić do szeregu problemów związanych z sierścią, takich jak łuszczenie się skóry, łojotok, matowość sierści, nadmierne wypadanie sierści i skłonność do powstawania plam i łysienia. Ważne jest również, aby poić kota odpowiednią ilością wody, ponieważ brak nawodnienia może sprawić, że jego sierść będzie sucha i matowa.

Analiza pierwiastkowa sierści kota

Analiza pierwiastkowa sierści kota wykazuje niedobory żywieniowe  w jego organizmie i może pomóc w identyfikacji problemów zdrowotnych, które mogą wpływać na kondycję jego sierści. Analiza pierwiastkowa to test, który pozwala więc na określenie, czy dieta kota dostarcza mu odpowiednich składników odżywczych, a także czy jego organizm wchłania je prawidłowo. Badanie polega na analizie zawartości minerałów w sierści, takich jak cynk, miedź, żelazo, magnez, a także wapń, krzem, siarka i fosfor, czyli tych makro i mikroelementów, które posiadają największy wpływ na wygląd sierści naszego pupila.

Analiza pierwiastkowa sierści kota może być szczególnie przydatne dla tych właścicieli, którzy zauważyli u swoich pupili problemy z sierścią, takie jak łysienie, matowość lub nadmierne wypadanie sierści. Analiza pierwiastkowa sierści kota pozwala na dostosowanie diety kota do jego indywidualnych potrzeb żywieniowych oraz na uniknięcie poważniejszych problemów zdrowotnych.


Bibliografia:

Case, L.P., Daristotle, L., Hayek, M.G., Raasch, M.F. (2011). Canine and Feline Nutrition: A Resource for Companion Animal Professionals. St. Louis: Mosby Elsevier.
Hewson-Hughes, A.K., Hewson-Hughes, V.L., Miller, A.T., Hall, S.R., Simpson, S.J., Raubenheimer, D. (2016). Geometric analysis of macronutrient selection in breeds of the domestic dog, Canis lupus familiaris. Behavioral Ecology, 27(1), 288-298.
Kienzle, E., Rainbird, A. (1991). The Nutritional Requirements of the Cat. Journal of Small Animal Practice, 32(10), 503-508.

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.