EHAA – czyli badanie, które warto wykonać

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA określa poziomy 24 pierwiastków odżywczych i toksycznych oraz proporcje pierwiastków w organizmie psa. Wykonać powinien ją każdy właściciel, który pragnie, aby jego pies był zdrowy i cieszył się prawidłową kondycją fizyczną. W tym celu powinien sprawdzić czy w odpowiedni sposób bilansuje jego posiłki.

Badanie EHAA jest w 100% nieinwazyjne – do badania pobierana jest próbka sierści, dzięki czemu pies nie jest poddawany sytuacji stresowej.

Każde badanie zawiera w pakiecie konsultację wyniku z ekspertem – podczas rozmowy z dietetykiem zwierzęcym, właściciel otrzymuje informacje na temat stanu odżywienia swojego psa. Ocena poprawności żywienia zostaje przeprowadzona na podstawie interpretacji wyników badania EHAA, dodatkowych badań (np. krwi, moczu) oraz wywiadu żywieniowego. Właściciel otrzymuje zalecenia dotyczące sposobu żywienia, rodzaju stosowanej karmy oraz ewentualnej konieczności wprowadzenia dodatków paszowych i ich rodzajów.

Badanie i konsultacja przeprowadzane są na odległość – dzięki temu, z badania EHAA wraz z konsultacją wyniku może skorzystać każdy, bez względu na swoje miejsce zamieszkania. Próbka przesyłana jest do laboratorium korespondencyjnie, wynik dostępny jest on-line, a konsultacja odbywa się do wyboru – za pośrednictwem skype lub telefonicznie.

Właściciel psa otrzymuje dostęp on-line do Panelu PetsDiag – dającego możliwość utworzenia wirtualnego profilu psa, dokumentacji historii jego zdrowia, kontaktu z ekspertem w dziedzinie dietetyki zwierzęcej oraz gromadzenia w jednym miejscu spersonalizowanych porad i zaleceń żywieniowych.

Dlaczego sposób żywienia jest taki ważny?

Odpowiednio zbilansowana dawka pokarmowa dla psów powinna dostarczać wszystkich składników pokarmowych, w odpowiednich proporcjach. Dotyczy to również składników mineralnych, które w organizmie pełnią wiele ważnych funkcji – regulują pracę mięśni, układu nerwowego, przemianę materii, są materiałem budulcowym. Organizm psa nie potrafi sam wytwarzać składników mineralnych, które są substancjami egzogennymi i muszą być dostarczane z pożywieniem. Dlatego bardzo ważne jest aby dostarczać ich codziennie w odpowiedniej ilości. Niedobór składników mineralnych powoduje wiele zaburzeń i problemów zdrowotnych, ale również nadmiar jest bardzo szkodliwy.

Ponadto bardzo ważne są odpowiednie proporcje pierwiastków z powodu interakcji, które mogą hamować biologiczną aktywność drugiego (antagonizm) lub gdy jeden może zastąpić drugi lub obydwa mogą oddziaływać zwiększając wzajemnie siłę działania (synergizm). Również wykorzystanie składników mineralnych w organizmie może być zróżnicowane osobniczo, w zależności od wieku, stanu fizjologicznego, zdrowotnego, sposobu użytkowania.

EHAA – innowacja w diagnostyce dla zdrowia zwierząt

Znane sposoby określania wykorzystania składników mineralnych, często związane są z koniecznością przeprowadzania skomplikowanych, czasochłonnych i kosztownych badań (np. z wykorzystaniem izotopów lub określeniem retencji składników). Jonogram krwi lub moczu nie zawsze może być wykorzystany jako sposób określania przyswajania wszystkich składników mineralnych. Krew jest bardzo dobrze zbuforowana i organizm za wszelką cenę dąży do utrzymania homeostazy składników mineralnych we krwi. Ponadto zawartość składników mineralnych we krwi jest na bardzo niskim poziomie. Natomiast ilość składników mineralnych w sierści/włosach jest kilkadziesiąt – kilkaset razy wyższa stąd oznaczenie jest znacznie łatwiejsze. Analiza pierwiastkowa sierści/włosów pozwala na określenie stanu odżywienie organizmu w okresie ostatnich 2-3 miesięcy, gdyż tempo wzrostu włosów u psów wynosi od 5,5 do 17 mm miesięcznie. Dodatkowo dzięki badaniu można znacznie wcześniej wykryć niedobory składników, a tym samym wcześniej zareagować nie doprowadzając do stanu patologicznego. Analiza EHAA pozwala również na oznaczenie w sierści/włosach oprócz makro- i mikroelementów, składników toksycznych (ołów, rtęć, glin), które w badaniach u psów poddawanych czynnikom stresowym były znacznie podwyższone.

Dr Olga Lasek, specjalista w żywieniu zwierząt monogastrycznych, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydz. Hodowli i Biologii Zwierząt, Katedra Żywienia i Dietetyki Zwierząt, konsultant wyników analizy pierwiastkowej sierści EHAA.

Zamów zestaw EHAA wraz z konsultacjąDowiedz się więcej o konsultacji wyniku EHAA, Sprawdź, jak to działa, Obejrzyj przykładowy wynik EHAA

Zespół PetsDiag

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.