Dlaczego Twój pies potrzebuje magnezu?

Prawidłowy poziom magnezu u psa – jakie pełni funkcje i czym grozi jego niedobór

Utrzymanie równowagi mineralnej w organizmie psa to podstawa, jeśli chcesz, aby cieszył się dobrym zdrowiem, kondycją i odczuwał chęć do zabawy. Jednym z kluczowych pierwiastków, którego poziom należy regularnie sprawdzać jest magnez (Mg). Dlaczego? Ponieważ magnez to makroelement, który odgrywa bardzo ważną rolę dla zdrowia i kondycji Twojego psa. Stanowi budulec jego kości i zębów, odpowiada za wygląd jego sierści, a przede wszystkim bierze udział w wytwarzaniu energii i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dzięki temu kontroluje pracę mięśni, w tym również bicie serca Twojego najlepszego przyjaciela.

Niedobór magnezu zdarza się dość często i może być spowodowany błędami żywieniowymi, spożywaniem przez psa produktów sztucznie nawożonych, a także piciem wody fluoryzowanej. A czym grozi? Silny lub długotrwały i przewlekły niedobór tego pierwiastka może skutkować zwapnieniem tkanek miękkich, pogorszeniem stanu kości i zębów, zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi (jak porażenie kończyn i drżenie mięśni), zahamowaniem wzrostu, czy tak zwaną przeczulicą, czyli nadwrażliwością na bodźce bólowe. Jedną z najpoważniejszych komplikacji, do której może dojść na skutek niedoboru magnezu jest osłabienie kurczliwości serca czyli arytmia, objawiająca się migotaniem komór lub przedsionków, przedwczesnymi skurczami komorowymi oraz częstoskurczem. Niedobór magnezu może również nasilać skutki uboczne leków nasercowych, co jest szczególnie niebezpieczne u psich pacjentów kardiologicznych. Deficyt tego pierwiastka powoduje również łamliwość, kruchość i zmatowienie sierści, a także wywołuje nadpobudliwość i nerwowość przy jednoczesnym uczuciu zmęczenia (zwłaszcza u starszych psów).

Jak uzupełnić magnez u psa?

Choć zapotrzebowanie na magnez u psa zależy od wielu czynników, między innymi od jego wieku, płci, rasy, wagi czy poziomu aktywności fizycznej, to pewne jest, że musi być dostarczany dla zdrowego funkcjonowania każdego psiego organizmu. Niedobór magnezu może bowiem prowadzić do wielu groźnych chorób.

Do naturalnych źródeł magnezu należą m.in. mięso, jaja, mielone pestki dyni, zielone warzywa i owoce morza. Dodatkowo jego przyswajanie zwiększa witamina B6, która ułatwia jego wchłanianie i zwiększa jego stężenie w osoczu i erytrocytach. Witamina B6 w największej ilości dostępna jest w drożdżach browarniczych.

Choć jak widać produktów zawierających ten cenny pierwiastek jest sporo, to dostarczenie psu jego odpowiedniej ilości wraz z pożywieniem może być trudne. Karmy oferowane w sklepach, a przede wszystkim jedzenie przygotowane w domu, nie spełniają tego zadania w 100%. Tymczasem psy, tak samo jak ludzie, potrzebują magnezu oraz innych minerałów, aby być zdrowe. Jak w takim razie skutecznie uzupełnić poziom tego pierwiastka? Wymaga to dodatkowej suplementacji. Należy w tym celu zastosować gotowy preparat, którego zalecana dzienna dawka zależy od wagi i wieku psa, a także jego płci, sposobu żywienia i kondycji. Jego dzienna porcja powinna być określana na podstawie dwóch ogólnych parametrów, takich jak masa psa i jego wiek, a w szczególnych przypadkach zostać ustalana ze specjalistą na podstawie dodatkowych parametrów oraz w oparciu o dodatkowe badania diagnostyczne. Produkty uzupełniające magnez, w zależności od formy, można podawać doustnie lub po wymieszaniu z pokarmem.

Jaki preparat magnezu wybrać?

Odpowiedź jest jedna – dobry. Ale, co to tak naprawdę znaczy? Przede wszystkim taki, który zapewnia wysoką przyswajalność, czyli jest w płynnej formie. Taki, który gwarantuje czystość składu, czyli znajduje się w ciemnym opakowaniu ograniczającym dostęp światła słonecznego. Który nie zawiera sztucznych wzmacniaczy smaku, barwników i aromatów oraz taki, który posiada wysokie stężenie minerałów, dzięki czemu już jego niska dawka potrafi zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na magnez.

Jak prawidłowo suplementować magnez?

Uzupełnianie magnezu u psa jest ważne

Pamiętaj, że zapobieganie jest dużo łatwiejsze niż leczenie. Dzięki zapewnieniu swojemu psu skutecznej profilaktyki, możesz uchronić go przed wieloma groźnym chorobami. Dlatego wykonaj badanie EHAA i sprawdź czy w organizmie Twojego psa znajduje się odpowiednia ilość magnezu i pozostałych niezbędnych pierwiastków. Sprawdź, czy Twój pies jest prawidłowo odżywiony i zdrowy.

  1. Zamów badanie EHAA
  2. Pobierz próbkę sierści zgodnie z instrukcją
  3. Prześlij próbkę do laboratorium
  4. Odbierz wynik on-line i omów go z dietetykiem zwierzęcym podczas bezpłatnej konsultacji telefonicznej
  5. Ewentualne niedobory magnezu u swojego psa uzupełnisz MAGNESIUM Dr Emily (dostępnym w wersji 250 ml dla psów o masie 1-15 kg oraz 500 ml dla psów o masie 16-44 kg).

 

Pets Diag – najwyższy standard żywienia i diagnostyki zwierząt

 


To może Cię zainteresować

Suplementy dla psów: przereklamowane czy potrzebne?

Czy i kiedy wprowadzać do diety psa dodatkowe składniki odżywcze – dr Olga Lasek

Składniki mineralne dla zdrowia zwierząt

Problemy z sercem – sygnały ostrzegawcze

Choroby serca – jak żywić swojego psa

Dieta psiego cukrzyka

Wpływ diety na zachowanie psa

Wpływ diety psa na układ nerwowy

7 składników psiego pożywienia, które mogą wywołać alergię

Jeśli Twój pies wygląda na ciągle chorego, winowajcą może być alergia

Badanie EHAA – dlaczego warto wykonać i skonsultować wynik z ekspertem – dr Olga Lasek

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.