Co warto wiedzieć, adoptując psa ze schroniska

Rozważasz pierwszą w swoim życiu adopcję psa ze schroniska? Zastanawiasz się, jak wyglądają procedury i czy są bardzo skomplikowane? Ile trzeba zapłacić? Co zrobić, by sprawdzić się jako opiekun psa? Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu – postaramy się rozwiać wasze wątpliwości!

Pies ze schroniska – zwierzę o specjalnych potrzebach

Posiadanie psa to marzenie wielu z nas. Trzeba jednak pamiętać, że to nie tylko przyjemność, ale także, a może przede wszystkim, obowiązki. Zwierzę jest żywą, czującą istotą, więc nie można go traktować jak towaru na sklepowej półce. Zwłaszcza gdy mamy na myśli psy ze schroniska, ponieważ zwierzęta te mają szczególne potrzeby i wymagają delikatnego traktowania. Przede wszystkim musisz pamiętać, że był konkretny powód, dla którego zwierzę znalazło się w schronisku. Dla nikogo z nas nie jest tajemnicą, że do placówek trafiają psy bezdomne lub niechciane. Być może zwierzę gryzło meble, było chore lub właściciel miał alergię na jego sierść. Powody są różne. Pracownicy schronisk robią, co mogą, by zapewnić zwierzętom godne warunki, ciepły kąt i podstawową opiekę medyczną, ale pies po przejściach potrzebuje czasu, by zaufać nowemu opiekunowi. Adoptując psa ze schroniska, dajesz mu drugą szansę i sprawiasz, że skraca się kolejka zwierzaków czekających na adopcję, ale musisz pamiętać o tym, że to ty bierzesz za niego pełną odpowiedzialność.

Procedury adopcyjne – czemu służą?

„Procedury adopcyjne” – czy to sformułowanie brzmi dla ciebie zniechęcająco? Spokojnie, nie należą one do skomplikowanych, a są bardzo potrzebne. Ich głównym zadaniem jest upewnienie się, że pies trafi w dobre ręce, a ryzyko tego, że po raz kolejny doświadczy odrzucenia przez swojego właściciela, spadnie do minimum. Adopcja psa nie może być chwilowym kaprysem. Rozmowy z opiekunami oraz ankieta pozwolą lepiej poznać zwierzę i jego potrzeby. Tematy poruszane w ankiecie adopcyjnej to takie, które uświadamiają przyszłemu właścicielowi jego obowiązki.

Warunki adopcji psa ze schroniska – ankieta

Ankieta adopcyjna to specjalny kwestionariusz, który należy wypełnić, gdy starasz się o przygarnięcie zwierzaka ze schroniska. To nie test, ani klasówka, ale najważniejsze narzędzie, jakim dysponuje placówka  aby sprawdzić, czy potencjalny opiekun jest gotowy na przyjęcie czworonoga. Każdy ośrodek ma swoją listę pytań na które należy odpowiedzieć. Jakie są warunki adopcji psa ze schroniska? W różny sposób są one formułowane, ale zawsze poruszają istotne kwestie dotyczące opieki nad czworonogiem. Jakie? Listę najważniejszych znajdziecie poniżej.

 

Poznaj psa bliżej

Oprócz ankiety w schroniskach proponowane są tzw. spacery socjalizacyjne. Przed adopcją zwierzęcia poświęć czas, by jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Wspólny spacer to doskonała okazja, by rozpocząć mozolny proces budowania zaufania. Zwierzę, które wcześniej zostało porzucone, może stać się naszym prawdziwym, wiernym przyjacielem, ale pamiętaj, że potrzebuje wiele cierpliwości. Mów do niego spokojnym głosem, nie przytrzymuj, poczekaj, aż sam do Ciebie podejdzie. Spędzenie kilku popołudni ze zwierzęciem, a także szczera rozmowa z jego opiekunami ze schroniska pozwoli lepiej zrozumieć jego potrzeby i upewnić się, czy na pewno podołasz zadaniu, jakim jest opieka nad danym czworonogiem.

Ile kosztuje adopcja psa ze schroniska?

Tak naprawdę niewiele, ponieważ placówki otrzymują zwrot kosztów sterylizacji. Wciąż jednak trzeba pamiętać, że pies ze schroniska, to zwierzę po przejściach, który potrzebuje cierpliwości i miłości. To członek rodziny, dlatego należy się przygotować na moment przyjęcia go w domu. Musisz zapewnić mu odpowiednie warunki bytowe w domu czy mieszkaniu. Mówiąc w największym skrócie, powinieneś przygotować miejsce dla psa, matę lub legowisko, miski na jedzenie i wodę, karmę, smycz, obrożę, a także akcesoria służące higienie, takie jak szampon do kąpieli, szczotka do pielęgnacji sierści czy szczotka do czyszczenia zębów.

Badania zwierzęcia w trosce o jego zdrowie

Zwierzę ze schroniska, które adoptowałeś, choruje? Jednym z Twoich podstawowych obowiązków jako właściciela psa jest również zapewnienie mu odpowiedniej opieki weterynaryjnej. Nasza firma idzie o krok dalej. Analiza pierwiastkowa sierści EHAA jest badaniem nieinwazyjnym, wykonywanym przy wykorzystaniu najnowocześniejszego sprzętu. Ma na celu określenie poziomu pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmach zwierząt. Dzięki jego wynikom, a potem analizie można dobrać najlepszą dietę dla zwierzęcia i uzupełnić nadmiary lub niedobory mineralne. Dzięki tak kompleksowemu wsparciu zwierzę ze schroniska będzie w stanie wrócić do pełni sił. To najlepsze, co możemy zrobić, by okazać mu swoją miłość!

 

Jak przygotować się na przyjęcie psa ze schroniska?

Jak już pisaliśmy trzeba podjąć wysiłek, by zwierzę mogło się poczuć bezpieczne.

  1. Daj zwierzęciu czas na aklimatyzację. Pies może potrzebować kilku lub kilkunastu dni, by oswoić się z nowym domem i jego mieszkańcami. Bądź cierpliwy, by nie wzbudzać w nim lęku i uczucia zagrożenia. Nie zmuszaj go do podejmowania aktywności, gdyż może to przynieść odwrotny skutek.
  2. Nie wymagaj od niego zbyt dużo. Pies może nie rozumieć podstawowych komend jak „zostaw” czy „siad”. Z pewnością nie będzie od razu chodził przy nodze. Wszystko we właściwym czasie.
  3. Nie krzycz na zwierzę. Pies nie będzie umiał na początku właściwie zasygnalizować swoich potrzeb fizjologicznych, może siusiać gdzie popadnie czy zniszczyć jakiś domowy sprzęt. Musisz mu poświęcić czas, by nauczył się prawidłowych zachowań.
  4. Nagradzaj czworonoga za dobre zachowanie. Postaraj się skoncentrować na pozytywnym wzmacnianiu. Każde dobre zachowanie nagradzaj jakimś smakołykiem. Pokaż swoim gestem, dotykiem, pochwałą czy zabawą, że w danej sytuacji odpowiednio się zachował.
  5. Zadbaj o codzienną rutynę. Stałe pory karmienia czy wyjścia na spacer pozwolą mu przyzwyczaić się do nowych warunków i obniżają poziom stresu.

Pies ze schroniska najlepszym przyjacielem

Pamiętaj, że adopcja psa musi być przemyślaną decyzją. Posiadanie zwierzęcia to duża odpowiedzialność. Trzeba zapewnić mu opiekę w czasie pobytu w pracy lub w czasie wyjazdu na wakacje. I dać mu dużo miłości. W razie potrzeby warto skorzystać z pomocy behawiorysty. Specjalista pomoże mu wyjść z traumy i na nowo zaufać człowiekowi.

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.