Dobry apetyt u psa zwykliśmy traktować jako oznakę jego zdrowia. Gdy nagle traci apetyt, pojawia się pytanie: dlaczego pies nie chce jeść? Powodów może być wiele. Niektóre z nich są błahe, inne poważne i wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem weterynarii. O tym, jakie są najczęstsze przyczyny braku apetytu u zwierzęcia i co zrobić, gdy pies nie chce jeść, opowiemy w naszym artykule.
Brak apetytu u psa – przyczyny
Mogą to być sprawy błahe, ale równie dobrze poważne choroby, nawet zagrażające życiu czworonoga. Zacznijmy jednak od najprostszych przyczyn braku apetytu u psa.
Być może pies nie chce jeść suchej karmy, ponieważ najzwyczajniej w świecie jest przekarmiony. Taka sytuacja występuje często, gdy zwierzę ma nieograniczony dostęp do jedzenia o każdej porze dnia. Zazwyczaj, jeśli podajesz mu pełną miskę, nie zrozumie, że ma nie zjadać wszystkiego na raz. Wielu właścicieli dosypuje kolejne porcje karmy z myślą, że zwierzę wciąż jest głodne. Jeszcze gorzej, gdy między posiłkami dostanie dodatkowe smakołyki. Może pies nie chce jeść karmy myśląc, że dostanie coś smaczniejszego? A może wymagamy od niego zjadania zbyt dużych porcji? A może pies nie chce jeść psiego jedzenia, bo ktoś przed nami już go nakarmił? Pamiętajmy, że znacznie rozsądniej jest podawać psu dwa posiłki, o wyznaczonej, stałej porze dnia.
Ona również ma bardzo ważne znaczenie. Pamiętajmy, że zwierzęta, podobnie jak ludzie, nie chcą jeść czegoś, co im zwyczajnie nie smakuje. Jeśli pies nie chce jeść suchej karmy, to możemy spróbować zamienić ją na inną. Być może inny smak czy dodatkowe wartości odżywcze sprawią, że zwierzę zacznie chętniej zaglądać do miski. Pamiętajmy przy tym, że pies to nie odkurzacz, który będzie zjadał wszelkie resztki ze stołu. Powinien jeść takie pożywienie, które jest dla niego przeznaczone. Żołądek psa znacząco różni się od człowieczego, dlatego musimy rozsądnie podawać mu porcje. Przykładowo pies nie powinien jeść cebuli, czekolady, rodzynek czy winogron.
Apetyt a sytuacje stresujące
Kolejną ważną przyczyną, dla której pies nie chce jeść, są sytuacje stresujące.
To zawsze bardzo nerwowy moment dla czworonoga – zarówno nieznane miejsce, jak i sam weterynarz. Być może właśnie szczepienie jest powodem braku apetytu u psa. Nie będzie to jednak długotrwała przyczyna, dla której pies nie chce jeść.
Pies nie chce jeść, tylko pije? Choć większość psów to prawdziwe łakomczuchy, które pochłaniają wszystko, co tylko wpadnie im do miski, to jednak zestresowany zwierzak zazwyczaj przestaje jeść, gdy zmienia swoje otoczenie. Problemem może być też pojawienie się nowego członka rodziny. Pamiętajmy o tym, że zwierzęta również mają emocje, które nimi kierują.
Pies nagle stracił apetyt, gdy został pod opieką kogoś innego? To reakcja na rozłąkę i znak, że pies tęskni. Pierwsze dni, w których pozostaje on pod opieką kogoś innego, mogą okazać się dla niego bardzo stresujące. Psu bowiem bardzo trudno znieść rozłąkę z właścicielem. Może być nawet tak, że zwierzę odzyska apetyt dopiero po powrocie swojego właściciela. Pies może być osowiały, mało aktywny i niechętny do jakichkolwiek czynności, gdy nie ma przy nim jego pana lub pani.
Domowe sposoby na brak apetytu u psa
Co zrobić, gdy pies nie chce jeść? By pobudzić apetyt u zwierzęcia, warto wypróbować proste, domowe sposoby. Przykładowo możemy zacząć mieszać karmę z ciepłą wodą, by jej zapach szybciej się rozprzestrzeniał, czy też lekko podgrzewać psu jedzenie przed podaniem. Jak wspominaliśmy wyżej, przyczyną braku apetytu u psa może być przekarmienie, więc jednym ze sposobów na to, by odzyskał on chęć do jedzenia będzie po prostu zmniejszenie dotychczas podawanych porcji oraz zaprzestanie dokarmiania zwierzęcia między posiłkami. Pomocne będzie również zwiększenie dotychczasowej aktywności fizycznej. Wyprowadzając zwierzę na długie spacery i organizując mu aktywne zabawy na świeżym powietrzu, sprawimy, że będzie chętniej zaglądał do miski.
Co zrobić, gdy pies nie chce jeść – badania
Jeśli sami nie jesteśmy w stanie pomóc naszemu psu, warto skorzystać z możliwości, jakie dają nowoczesne badania. W naszym sklepie internetowym możesz zamówić specjalny zestaw EHAA dla psa. To bardzo szczegółowe badanie, które pozwoli nie tylko określić, gdzie leży problem, ale również pomoże w doborze optymalnej, dostosowanej do potrzeb diety i suplementacji. Analiza pierwiastkowa sierści EHAA jest badaniem nieinwazyjnym, które pozwala osiągnąć miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie.
Pies nie chce jeść karmy – konsultacja z weterynarzem
Bardzo często bywa tak, że powodem obniżenia apetytu jest konkretne schorzenie lub rozwijająca się choroba. Pies nie chce jeść i wymiotuje? Jest mało aktywny, nie może się poruszać, ma problem z wypróżnianiem? Czas na wizytę u lekarza weterynarii. Niechęć do jedzenia w takiej sytuacji nie można przyjąć za sytuację normalną. Gdy chory pies nie chce jeść, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty.
Co zrobić, jak pies nie chce jeść przez dłuższy czas? W tej sytuacji warto sobie zadać pytania o to, jaką karmę jadł na co dzień i czy przeszedł wszystkie szczepienia. Weterynarz może zlecić wtedy niezbędne badania i zmianę karmy. W takiej sytuacji konieczna będzie dalsza obserwacja zwierzęcia.
To nie problem, gdy pies nie zje jednego posiłku. Lepiej, gdy jest nieco przegłodzony niż przekarmiony. Przede wszystkim nie panikujmy. Co zrobić, gdy pies nie chce jeść? Pamiętajmy, że brak apetytu nie musi oznaczać choroby. Gdy jednak stary pies nie chce jeść i pić, choć do tej pory pochłaniał praktycznie wszystko bez zastanowienia, to konsultacja z weterynarzem jest koniecznością.