Badanie EHAA, czyli o czym mówi sierść psa?

Jeśli myślisz o wykonaniu psu badania EHAA, ale nie wiesz na czym polega i jakie może przynieść mu korzyści, teraz możesz to sprawdzić. O przebiegu badania oraz o tym, czego dowiesz się z wyniku opowiada autorka bloga AjriszZona.pl oraz właścicielka psa Panda. 

Dzięki analizie pierwiastkowej sierści psa EHAA otrzymałam wskazówki dotyczące kierunku diagnostyki i żywienia Pandy. Badanie wykazuje bowiem poziomy i proporcje pierwiastków w sierści, co daje możliwość określenia tendencji funkcjonowania organizmu. Dzięki temu, możliwe staje się dobranie najlepszego sposobu żywienia i suplementacji dla konkretnego psa. Badanie 24 pierwiastków wraz z rewelacyjną konsultacją z dietetykiem pozwoliło mi poszerzyć wiedzę o zdrowiu Pandy i zadbać o nie jeszcze lepiej.

Czym jest EHAA?

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA to nieinwazyjne badanie, które informuje o poziomie i proporcji pierwiastków odżywczych i toksycznych obecnych w sierści psa. Projekt EHAA powstał w ramach współpracy akredytowanego laboratorium diagnostycznego Lifeline Diag oraz Katedry Żywienia i Dietetyki Zwierząt, Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Laboratorium wykonuje również analizy pierwiastkowe włosów człowieka.

Analiza pierwiastkowa sierści psa EHAA krok po kroku

1. Zamówienie zestawu EHAA

Zestaw do badania zamówiłam na stronie petsdiag.com. Założyłam konto, dzięki któremu możliwy jest późniejszy odbiór wyniku on-line i umówienie konsultacji. W profilu Pandy uzupełniłam dane dotyczące m. in. wieku i wagi oraz wywiad środowiskowy. Jest on istotny dla późniejszej konsultacji wyniku i zawiera pytania związane z żywieniem psa, jego utrzymaniem, aktywnością i chorobami. Wywiad możemy uzupełnić później, już po wysłaniu próbki, w oczekiwaniu na wynik badania (czas oczekiwania na wynik to około dwa tygodnie).

Już po około 1-2 dniach odebrałam zestaw do badania w postaci koperty, która zawierała:

  1. Formularz wraz z instrukcją pobrania próbki;
  2. Foliowy woreczek strunowy, do którego należy włożyć obciętą sierść psa;
  3. Opłaconą kopert zwrotną, w której odsyła się próbkę do laboratorium.

2. Pobranie próbki sierści psa do badania

Przed obcięciem sierści, nie należy kąpać psa. Wystarczy wyczesać sierść z ewentualnych zanieczyszczeń. Przed przystąpieniem do obcięcia sierści przygotowałam:

  • nożyczki z zaokrąglonymi ostrzami,
  • metr krawiecki,
  • woreczek strunowy (dołączony do zestawu).

Jeśli pies ma dłuższą sierść, pomocna może być gumka do włosów.

Badanie EHAA – do pobrania próbki potrzebne są nożyczki, miarka, woreczek dołączony do zestawu oraz gumka do włosów (w przypadku dłuższej sierści)

Sierść wycięłam przy samej skórze z okolicy pachwin (można wyciąć również z okolic łopatki psa). Następnie z drugiej strony obcięłam sierść tak, aby gotowe pasmo miało długość około 1,5-2 cm.

Tak przygotowaną sierść umieściłam w woreczku. Cała próbka powinna ważyć około 300-400 mg (objętościowo odpowiada to płaskiej łyżce stołowej). Chociaż sierść Pandy przygotowałam w nadmiarze, to jej ubytek w pachwinie nie był widoczny.

3. Wypełnienie formularza

W formularzu podałam podstawowe dane, a także adres e-mail, na który miał przyjść link z wynikiem oraz terminarz do umówienia konsultacji.

4. Wysyłka próbki do badania

Próbkę sierści oraz formularz zapakowałam do koperty zwrotnej i nadałam na poczcie już opłaconą przesyłką poleconą.

5. Odbiór wyniku i konsultacja z dietetykiem

Informację o dostępności wyniku otrzymałam e-mailem. Po zalogowaniu się do panelu pobrałam wynik w PDF, który ma postać kilkustronicowego raportu. Zawiera tabele z danymi dotyczącymi:

  • stężenia 14 makroelementów i mikroelementów,
  • stężenia 10 pierwiastków toksycznych,
  • proporcji pierwiastków odżywczych (makroelementów i mikroelementów),
  • proporcji pierwiastków odżywczych do toksycznych.

Poniżej możesz zobaczyć, jak wygląda fragment wyniku badania EHAA:

Odczytując wynik mogłam porównać uzyskane wartości z normami. Dowiedziałam się m .in., że stężenie pierwiastków toksycznych w sierści Pandy jest znacznie poniżej wartości maksymalnej. Byłam tego szczególnie ciekawa, gdyż żyjemy w centrum dużego miasta na Śląsku.

Abym mogła w pełni zrozumieć wynik i jego znaczenie, istotne było omówienie go z dietetykiem zwierzęcym. Wynik badania EHAA interpretuje się z uwzględnieniem wieku psa, stanu zdrowia czy sposobu żywienia. W panelu on-line umówiłam konsultację telefoniczną z dietetykiem w dogodnym dla mnie terminie (konsultacja jest w cenie badania).

Przed rozmową dietetyk zapoznał się nie tylko z rezultatem, ale też w wywiadem środowiskowym. Po konsultacji w panelu on-line zostało mi udostępnione jej pisemne podsumowanie wraz z zaleceniami.

Czego dowiedziałam się w czasie konsultacji z dietetykiem zwierzęcym?

Informacje o zdrowiu Pandy, które przedstawił dietetyk, w dużej mierze pokrywają się ze stanem, o którym wiedziałam lub który podejrzewałam na podstawie innych badań i obserwacji. Dodatkowo otrzymałam liczne porady i wskazówki, które mogą pomóc mi zadbać jeszcze lepiej o jej zdrowie. Poniżej opisałam niektóre z nich.

  • Niski stosunek Ca/K może świadczyć o niskiej czynności tarczycy – Panda ma poziom hormonów tarczycy w dolnej granicy i jest pod stałą kontrolą weterynarza. Nie zdecydował się do tej pory na wprowadzenie leków. Z tego względu w wywiadzie środowiskowym przy chorobach tarczycy zaznaczyłam „Nie”. Po badaniu EHAA dietetyk zalecił badanie hormonów tarczycy i monitorowanie jej zdrowia. Gdybym wcześniej nie robiła badań profilaktycznych krwi, to badanie EHAA nakierowałoby mnie właśnie na przyjrzenie się pracy tarczycy.
  • Niski stosunek Ca/P świadczy o szybkim metabolizmie – Panda zawsze była bardzo szczupłym psem niezależnie od ilości i rodzaju pokarmu, który spożywała. Ma niewielki apetyt i zdarza jej się jeść nieregularnie, mimo moich starań aby tak nie było. Zarówno ja, jak i weterynarz, często mówiliśmy właśnie o „szybkim metabolizmie” u Pandy. Metabolizm zwalnia jednak u starszych zwierząt, dlatego warto mu się przyjrzeć (Panda ma 13 lat).
  • Bardzo wysoki stosunek Na/Mg wskazuje na możliwość wystąpienia zmian w zachowaniu psa (niepokój, pobudzenie). Aktualnie takich zmian u Pandy nie obserwuję, ale jeśli tylko się pojawią, to na pewno wrócę do wyniku badania EHAA.
  • Niski poziom Ca w sierści może świadczyć o zbyt niskiej zawartości Ca w karmie. Panda otrzymuje karmę wysokiej jakości i nigdy nie podejrzewałam, że może w niej czegoś brakować, tym bardziej, że regularnie robimy badania profilaktyczne. Po badaniu EHAA przyjrzę się dokładniej składowi karmy, tym bardziej, że dwa pierwsze opisane punkty – niska czynność tarczycy i szybki metabolizm – wiążą się właśnie z niskim stężeniem Ca.

Podsumowując, w czasie konsultacji wyniku badania EHAA Pandy uzyskałam informacje, które nakierowują mnie na:

  • dalsze badania,
  • zwrócenie uwagi na określone zmiany w zachowaniu psa,
  • przyjrzenie się ilości składników w podawanej karmie.

W czasie około 40-minutowej konsultacji dietetyk wyczerpująco wyjaśnił wynik i jego znaczenie dla Pandy oraz odpowiadał na moje pytania. Spora część konsultacji dotyczyła porad dotyczących sposobu żywienia Pandy. Dietetyk wypytał szczegółowo o sposób żywienia psa, wytłumaczył jak dieta psa wpływa na jego zdrowie oraz przekazał indywidualne zalecenia dla Pandy (tu od razu uprzedzę pytania – nie wiążą się one z zaleceniem konkretnej karmy czy suplementów). Pierwszy raz miałam możliwość odbycia konsultacji z dietetykiem zwierzęcym i była to dla mnie bardzo wartościowa rozmowa, którą mogę polecić każdemu opiekunowi psa.

Podsumowanie

Badanie EHAA u Pandy wykonałam w celach profilaktycznych. Zdrowie moich psów zawsze było dla mnie bardzo istotne i z chęcią skorzystałam z możliwości wykonania analizy, tym bardziej, że jest zupełnie nieinwazyjna i można ją wykonać bez wychodzenia z domu.

  • Szczególnie podobała mi się konsultacja z dietetykiem zwierzęcym, dzięki której mogłam poszerzyć wiedzę, co pomoże mi jeszcze lepiej zadbać o zdrowie Pandy.
  • Po zakończeniu badania i odbyciu konsultacji jest możliwość uzyskania dalszego wsparcia dzięki dodawaniu do panelu on-line wyników zaleconych badań i wykupieniu kolejnych konsultacji z dietetykiem.
  • Badanie EHAA jest nieinwazyjne, proste i wygodne w wykonaniu. Można je wykonać bez wychodzenia z domu, co jest dla mnie jego dużą zaletą.
  • W czasie całego przebiegu badania mamy wsparcie ze strony petsdiag.com. Obsługa jest bardzo miła i szybko odpowiada na wszelkie pytania.

Badanie EHAA można też wykorzystać w celu dodatkowej diagnostyki w przypadku podejrzenia konkretnych problemów ze zdrowiem, aby dobrać odpowiedni sposób odżywiania przy stwierdzonej chorobie (która tego wymaga) oraz przy problemach zdrowotnych związanych z otyłością, zaburzeniami płodności i trawienia oraz złym stanem skóry i sierści.

Autor: AjriszZona.pl 

Zdjęcia ©AjriszZona.pl. Artykuły i zdjęcia stanowią własność AjriszZona.pl i są chronione prawami autorskimi. Wykorzystywanie ich w całości lub fragmentach bez pisemnej zgody właściciela AjriszZona.pl jest zabronione.


Uwaga!

Jeśli jesteś dietetykiem zwierzęcym i chciałbyś nawiązać z nami współpracę, polegającą na konsultacji wyników badań EHAA, skontaktuj się z nami:

Pets Diag Sp. z o.o.

Lubiny 10 C, 40-582 Katowice
Telefon: +48 533 356 340
office@petsdiag.com

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.