Analiza sierści dla zdrowia zwierząt

Czy słyszałeś kiedyś o analizie pierwiastkowej włosów, w której próbka materiału jest testowana pod kątem zawartości pierwiastków odżywczych i szkodliwych metali ciężkich? Jest to badanie diagnostyczne, które istnieje już od 40 lat, stosowane u ludzi do wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych na długo przed pojawieniem się objawów. Biorąc pod uwagę, jak łatwe i nieinwazyjne jest to cenne narzędzie diagnostyczne, nie byłoby wspaniale, gdyby nasze zwierzęta również mogły z niego skorzystać? Cóż, teraz mogą. Dzięki współpracy laboratorium Lifeline Diag w Cieszynie i Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wieloletnie doświadczenie laboratorium w analizie włosów ludzkich oraz zespołu naukowego w żywieniu zwierząt doprowadziło do opracowania analizy pierwiastkowej EHAA, testu na zawartość pierwiastków w sierści psów.

Przewaga EHAA nad badaniem krwi czy moczu

Dawniej jedynym sposobem, aby określić poziom składników mineralnych w organizmie zwierzęcia, było zlecenie specjalistycznych testów krwi lub moczu. Jednak nie jest to najlepszy sposób na określenie ich stężenia w organizmie. Dlaczego? Ponieważ, gdy przykładowo w organizmie psa występuje deficyt wapnia, krew „pożycza” sobie ten pierwiastek, pobierając go z kości, aby za wszelką cenę utrzymać jego stały poziom. Jednym słowem oznacza to, że badanie krwi ujawni normalny poziom wapnia, nawet jeśli w rzeczywistości występuje jego deficyt. Tymczasem kondycja psa może się pogarszać, a organizm wykazywać objawy niedoboru tego pierwiastka.

Ale dlaczego włosy i sierść mówią nam tak wiele o tym, co dzieje się w organizmie? Ponieważ nie posiadają zdolności do korygowania nierównowagi pierwiastków. Dlatego niedobory czy nadmiary składników mineralnych pojawiają się we włosach/sierści w bardziej widoczny sposób, niż w innych tkankach ciała. Włosy i sierść są wyjątkowo wrażliwe na wahania stężeń składników mineralnych, dlatego badanie EHAA daje dużo bardziej miarodajny wynik na zawartość pierwiastków w organizmie psa niż badanie krwi lub moczu.

Dlaczego warto/należy wykonać badanie EHAA?

Wiemy, że pierwiastki toksyczne, jak kadm, aluminium czy ołów, mogą przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń – nowotworów, niewydolności nerek, chorób wątroby czy powikłań neurologicznych. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że metale ciężkie mogą kumulować się w organizmie przez długie miesiące lub nawet lata, zanim dadzą o sobie znać klinicznymi objawami choroby. Poziom toksyn u zwierząt zależy od ekspozycji i zdolności organizmu do detoksykacji. Dlatego nawet, jeśli jesteś właścicielem psa poddanego niskiej ekspozycji na metale ciężkie, jego organizm będzie je gromadził, jeśli nie ma predyspozycji do skutecznego pozbywania się ich. Niekorzystnym jest dla nas również fakt, że bez względu na to, jak bardzo jesteśmy ostrożni, zarówno my, jak i nasze zwierzęta, każdego dnia narażeni jesteśmy na negatywny wpływ pierwiastków toksycznych.

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA, dzięki szybkiemu wykryciu niedoborów odżywczych oraz podwyższonej zawartości metali ciężkich, daje możliwość przywrócenia równowagi biochemicznej w organizmie psa, zanim jeszcze zdąży rozwinąć się w nim choroba.

W dzisiejszej dobie, choroby cywilizacyjne dotykają nie tylko ludzi, ale również nasze zwierzęta. Sprawdź, które pierwiastki z nimi korelują:

Alergia – wapń, magnez, cynk

Rak – aluminium, arsen, kadm, wapń, miedź, żelazo, ołów, magnez, nikiel, selen, sód, cynk

Niewydolność serca – wapń, magnez, potas, sód

Cukrzyca – wapń, chrom, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, cynk

Choroby skóry – miedź, żelazo, lit, nikel, selen, cynk

Otyłość – chrom, miedź, cynk

Choroba zwyrodnieniowa stawów – ołów, selen, siarka, cynk

Choroby przyzębia – wapń, magnez, fosfor, cynk

 

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA dostarcza również informacji o stężeniach – nadmiarach i niedoborach pierwiastków odżywczych, m.in. wapnia, magnezu, cynku, siarki czy selenu. Zmiana diety lub dodanie niektórych suplementów w oparciu o wynik EHAA może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ze zdrowiem twojego psa.

EHAA to proste i bezinwazyjne badanie, które warto wykonać, jeśli:

– jesteś hodowcą psów rasowych lub właścicielem psów wystawowych, dbasz o ich szczytową kondycję i piękny wygląd,

– chcesz sprawdzić czy dieta, którą proponujesz swojemu psu dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników mineralnych,

– u Twojego przyjaciela występują problemy zdrowotne i potrzebna jest dodatkowa diagnostyka,

– posiadasz psa ze stwierdzoną jednostką chorobową, która wymaga odpowiedniego sposobu odżywiania,

– twój pupil zmaga się z otyłością lub jej nawrotami, problemami trawiennymi, skórnymi, chorobami zębów i przyzębia, dokucza mu świąd i wypadanie sierści,

– Twój pies to Twój przyjaciel, a Ty chcesz za pomocą prawidłowej diety w widoczny sposób zwiększyć jego jakość życia.

 

Dowiedz się więcej

Zespół PetsDiag

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.