Czy i Wy czuliście się kiedyś przytłoczeni, spacerując wzdłuż wypełnionych po brzegi półek z karmą dla psów? Jest tak wiele opcji – niekiedy bardzo kosztownych… Ale uwaga – nawet jeśli zdecydujemy się sprawić naszemu psiakowi przyjemność i kupimy pokarm z najwyższej półki, może okazać się, że karmimy go czymś, co jest szkodliwe dla jego zdrowia.
To prawda. Wiele pokarmów dla psów zawiera alergeny, o których nie informuje się na opakowaniach. Tymczasem ludzie nie są jedynymi istotami, które cierpią z powodu niepożądanych reakcji na niektóre składniki pożywienia. W rzeczywistości alergie pokarmowe są trzecim najczęstszym rodzajem alergii u psów i mogą objawiać się swędzącą skórą, drapaniem i wypadaniem sierści. Mogą też wystąpić problemy przewodu pokarmowego, jak biegunka czy gazy.
U psa, alergia pokarmowa może rozwinąć się w dowolnym wieku i zostać wywołana nagle, przez pokarmy, które zwierze spożywało całe życie bez żadnych problemów, co często czyni alergie pokarmowe trudnymi do zdiagnozowania. Zwłaszcza, że wiele objawów może wskazywać również na inne problemy. Dlatego nigdy nie należy samodzielnie diagnozować swojego pupila.
Jeśli zauważyłeś u swojego psa nagłe wypadanie sierści, nadmierne drapanie bez konkretnej przyczyny, czy problemy jelitowe, być może nadszedł czas na zmianę jego diety. Najpierw porozmawiaj z weterynarzem, a następnie za jego pozwoleniem, spróbuj wprowadzić dietę, która unika niektórych z tych głównych alergenów:
– kurczak i wołowina – popularne źródło białka
– jajka – popularne źródło białka i witamin
– nabiał – raczej rzadko spotykany w psich karmach
– pszenica i kukurydza – stosowana często, jako wypełniacz
– soja – popularne źródło białka, stosowane również jako wypełniacz.
Choć istnieje wiele teorii na temat przyczyn psich alergii, to prawda jest taka, że nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki jest ich powód. Niektórzy znawcy tematu winią za nie genetykę, inni nadmierną ekspozycję na niektóre produkty spożywcze, nadmiar dodatków do psiej żywności, a jeszcze inni uważają, że alergia pokarmowa u psów, to wczesny objaw zapalenia żołądka, skutek złej opieki zdrowotnej lub odżywiania. Wniosek jest jeden – nie możemy zapobiec alergii pokarmowej u naszego psa, ale możemy zmniejszyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia, stosując urozmaiconą dietę, składającą się z produktów o wysokiej jakości i ograniczonym składzie oraz poprzez regularną kontrolę stanu zdrowia naszego psiaka u weterynarza.
Zespół PetsDiag