U psów, podobnie jak u ludzi, prawidłowe odżywianie często odgrywa kluczową rolę w leczeniu wielu chorób. Nierzadko poważne schorzenie, na które cierpi pies jest związane bezpośrednio z jego codzienną dietą. W takim przypadku, zmiana sposobu odżywiania może mieć szybki i pozytywny wpływ na poprawę stanu jego zdrowia. Poniżej przedstawiamy cztery stany chorobowe, które mogą ulec radykalnej poprawie na skutek wprowadzenia odpowiednich, często niewielkich zmian żywieniowych.
Kamienie pęcherza moczowego
Nie do końca jest jasne, co jest powodem powstawania kamieni w pęcherzu moczowym (a czasami w nerkach) u większości zwierząt. Niektóre psy, jak dalmatyńczyki, są genetycznie predysponowane do problemów z wątrobą, spowodowanych nadmiarem kwasu moczowego, który wytrąca się z moczu w pęcherzu moczowym i tworzy kamienie moczowe. U tych pacjentów zajęcie się pierwotną chorobą wątroby zazwyczaj zatrzymuje lub spowolnia tworzenie się kamieni.
Jednak nie tylko u dalmatyńczyków, ale u większości psów tworzą się kamienie i uważa się, że istotną rolę w ich formowaniu odgrywa dieta. Najbardziej wiarygodne badania mówią nam, że do powstawania kamieni przyczynia się pH moczu. Innym czynnikiem może być spożycie wody, ponieważ zwierzęta, które piją mniej wody, mają bardziej skoncentrowany mocz, co zwiększa prawdopodobieństwo powstawania kamieni w pęcherzu.
Cały proces jest podobny do eksperymentu, który wszyscy pamiętamy ze szkoły podstawowej. W pojemniku z posoloną wodą umieszcza się sznurek, na którym po kilku dniach formują się kryształy. Proces tworzenia kamieni jest podobny.
Dieta zapobiegająca powstawaniu kamieni w pęcherzu moczowym powinna neutralizować pH moczu, utrzymując je na średnim poziomie, z dala od odczynu skrajnie kwaśnego i skrajnie zasadowego. Można w tym celu dosalać posiłki psa. W ten sposób zachęcimy go do picia większej ilości wody, co spowoduje, że jego mocz będzie bardziej rozcieńczony, a to zmniejszy prawdopodobieństwo powstania kamieni.
Zapalenie trzustki
Choć trzustka jest niewielkim narządem, to pełni w organizmie bardzo ważną rolę, wytwarzając zarówno hormony, jak i enzymy trawienne. Zapalenie trzustki u psów może mieć ostry lub przewlekły charakter. Jest bolesnym, powodującym rozdzierający ból brzucha schorzeniem, często wymagającym hospitalizacji.
Terapia za pomocą diety jest podstawą leczenia zapalenia trzustki, a ponieważ jest to choroba, która może nawracać, ważne jest, aby utrzymać psich pacjentów na właściwej diecie przez cały czas. Badania wykazały, że przed stanem zapalnym trzustki chroni spożywanie produktów o bardzo niskiej zawartości tłuszczu.
Alergie pokarmowe
W czasach, kiedy lekarze weterynarii zaczęli zdawać sobie sprawę, że zwierzęta domowe mogą być uczulone na niektóre składniki karmy, zaczęli zastanawiać się, czym je zastąpić. Nie było to łatwe, a to ze względu na brak dostępności innej karmy dla psów, którą właściciele mogliby podać swoim czworonogom.
Do najczęstszych alergenów pokarmowych należą m.in. drobiowe mięso z kurczaka oraz wołowina. W licznych przypadkach, po wykluczeniu tych produktów z diety, zauważono polepszenie stanu zdrowia pacjentów. Dlatego niedługo potem, producenci karmy dla zwierząt zaczęli urozmaicać swoją ofertę, wypuszczając na rynek produkty z zawartością również innych białek i węglowodanów niż dotychczas. Dzięki temu, wiele zwierząt uniknęło problemów związanych z alergią pokarmową.
Obecnie, podstawą terapii dla psów z alergią pokarmową jest żywność hipoalergiczna i często jest to jedyna terapia, której potrzebują, aby nie wykazywać niechcianych objawów. Niestety składniki tych karm, takie jak kaczka czy dziczyzna, nie należą do najtańszych, dlatego zaczęto stosować również dietę hydrolizowaną w leczeniu chorób alergicznych. Białka są w takich karmach rozbijane na bardzo małe cząsteczki, można więc zastosować w nich np. kurczaka, a układ odpornościowy zwierzęcia nie wykryje, że jest to składnik, który zwykle powoduje reakcję alergiczną.
Czasami właściciele psów nabierają wątpliwości, kiedy przekalkulują koszty nowowprowadzonej diety, ale jeśli istnieje realne prawdopodobieństwo, że zmiana karmy (nawet jeśli jest droższa) może poprawić kondycję pupila i uniknąć częstych wizyt u weterynarza, zazwyczaj podejmują słuszną decyzję o wdrożeniu zmian dietetycznych w życie.
Choroba nerek
Jeśli u psa zostanie zdiagnozowana choroba nerek, w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, co ją spowodowało. Czasami chorobę uda się wyleczyć całkowicie. Niestety, w niektórych przypadkach jest to niemożliwe i zwierzę do końca życia cierpi na niewydolność nerek od postaci łagodnej do umiarkowanej.
Jeśli po podjęciu wstępnego leczenia niewydolność nerek nadal występuje, możemy być pewni, że zwierzę lepiej radzi sobie z dietą o niskiej zawartości białka. Dzieje się tak, ponieważ główną pracą, jaką wykonują nerki jest filtrowanie krwi ze zbędnych produktów powstałych w procesie metabolizowania białka. A zatem w takim przypadku, ograniczenie spożycia białka, odciąży nerki psa, zmniejszając ich niewydolność.
Pokarm dla psa chorego na niewydolność nerek powinien zawierać znacznie mniej białka niż karmy powszechnie dostępne na sklepowych półkach. Niestety cechuje go również mniejsza smakowitość, co początkowo może być trudne do zaakceptowania przez czworonoga. Zwłaszcza, że jednym z objawów chorób nerek są mdłości, które dodatkowo utrudniają akceptację nowego rodzaju pożywienia. Dlatego należy pamiętać, aby zmiany dietetyczne wprowadzać choremu psu dopiero wtedy, gdy poczuje się już nieco lepiej.
Pamiętajmy, że podawanie psu pełnowartościowej, odpowiednio zbilansowanej karmy, powinno być zawsze nadrzędnym celem właściciela i to niezależnie od kondycji i stanu zdrowia zwierzaka. Równie ważna jest profilaktyka i regularna kontrola stanu zdrowia naszego przyjaciela.
Zespół PetsDiag