4 Rzeczy, które powinieneś wiedzieć o potrzebach żywieniowych Twojego szczeniaka

Początkowe odżywianie ma nie tylko ogromne znaczenie dla wczesnego rozwoju szczeniąt, ale również dla ich dorosłego życia. Choć pojawienie się szczeniaka w rodzinie jest bardzo ekscytujące, to niesie za sobą również wiele nowych obowiązków. Aby wychować zdrowego szczeniaka, musimy odpowiedzieć sobie na pytania – czym, w jakiej ilości i kiedy go karmić. Tylko wtedy poznamy jego  potrzeby żywieniowe, co pozwoli nam spędzić z nim wiele wspólnych lat.

1. Wczesny rozwój

Podobnie jak u ludzi, również i u psów odżywianie początkowe odgrywa ogromną rolę w utrzymaniu ogólnego zdrowia, kondycji, prawidłowego wzrostu i wagi w późniejszym życiu. Kluczowe znaczenie ma tu pierwsze sześć miesięcy, kiedy następuje najbardziej gwałtowny rozwój organizmu. Bardzo ważne jest więc to, aby szczeniętom dostarczyć w tym czasie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Wybieranie produktów dla szczeniąt zamiast posiłków dla dorosłych psów w okresie ich „dzieciństwa”, zapewnia im prawidłowe odżywienie niezbędne dla zdrowej podróży w dorosłość.

2. Niezbędne składniki odżywcze

  • Białko zwierzęce: jednym z najważniejszych składników odżywczych dla rosnącego psa jest zdrowe źródło białka. Białko zwierzęce, jak kurczak, jagnięcina i wołowina, pomagają rozwijać silne mięśnie, utrzymać w zdrowiu skórę i sierść, wspierają produkcję hormonów i enzymów.
  • Wapń: Podobnie jak niemowlę, twój szczeniak potrzebuje wapnia, aby rozwinęły się u niego silne zęby i kości. Choć większość produktów spożywczych dla psów skomponowano z odpowiednią proporcją wapnia, aby zaspokoić potrzeby rosnącego pupila, należy wybierać karmy dedykowane dla konkretnej rasy lub wielkości psa, ponieważ małe i duże rasy wymagają różnych ilości wapnia.
  • DHA: Ten naturalny kwas tłuszczowy omega-3 jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu, jak również centralnego układu nerwowego i wzroku. Większość produktów dla szczeniąt zawiera odpowiednie ilości DHA z olejów rybnych.

3. Trzymaj pupila z dala od

Karm, które nie zawierają oświadczenia zdrowotnego, stwierdzającego, że istnieje związek pomiędzy danym produktem, a korzystnym wpływem na zdrowie. Powołując się na obecność danego składnika w składzie produktu, wg. rozporządzenia UE należy wyszczególnić dany składnik na etykiecie i podać jego zawartość w suchej masie składu produktu. Krótko mówiąc jest różnica między „wzbogacone w wapń dla prawidłowego wzrostu szczeniąt”, a „wapń wpływa na prawidłowy wzrost szczeniąt” – z czego w tym drugim przypadku, nie koniecznie ilość tego składnika jest adekwatna dla prawdziwości tego oświadczenia dla danego produktu. Czytając etykiety będziesz miał pewność, że żywność, którą wybrałeś dla swojego nowego, najlepszego przyjaciela, jest oznaczona jako „kompletna i zrównoważona” dla konkretnego etapu życia, na którym aktualnie się znajduje.

4. Postaw na regularność

Duże znaczenie ma karmienie szczeniąt wg stałego harmonogramu. Rutyna pomaga uporządkować rytm dnia zarówno Twój, jak i Twojego pupila. Karmienie zwierzaka zgodnie ze stałym, godzinowym planem pomaga również ustalić stałe pory, w których załatwiania on swoje potrzeby fizjologiczne. Jeśli Twój pies otrzymuje posiłki i załatwia się mniej więcej o określonej porze, możesz odpowiednio zaplanować dzień i zachować spokój, że twój dom pozostaje czysty, podczas Twojej nieobecności.

Zespół PetsDiag

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.