Problemy z sercem – sygnały ostrzegawcze

Podobnie jak ludzie, psy mogą cierpieć na problemy z sercem, które jeśli są poważne, mogą prowadzić nawet do śmierci. Należy więc dbać o serce naszego przyjaciela, wykorzystując w tym celu znajomość najczęstszych objawów i przyczyn chorób układu krążenia. Dzięki temu zapewnimy mu skuteczną profilaktykę, a także będziemy wiedzieć jak postąpić, kiedy pojawi się problem.

Typowe objawy chorób serca u psów

Istnieje wiele objawów, które można zaobserwować, gdy u psa występują problemy z sercem. Oczywiście, ich przyczyny mogą być różne, jeśli jednak wiele z symptomów występuje razem, problem z sercem jest bardziej prawdopodobny:

Wymioty – którym często towarzyszy słaby apetyt.

Spuchnięty brzuch – co zazwyczaj spowodowane jest gromadzeniem się płynów w narządach – w tym w płucach.

Zmęczenie – pies męczy się łatwiej niż zwykle lub odmawia ulubionych zabaw.

Widoczne osłabienie – z powodu pomniejszonej ilości krwi, która dostaje się do mózgu.

Gorączka – prawidłowa temperatura ciała psa waha się od 37,5 ° C do 38,5 ° C, a temperatura ciała od 39,7 ° C wskazuje na gorączkę.

Częste przyspieszanie akcja serca – które można zaobserwować, kładąc rękę na klatce piersiowej psa. Prawidłowe tętno u psów ras małych wynosi do 120 uderzeń na minutę, u psów ras średnich 90 a u dużych 60. Przyśpieszone tętno to 160 uderzeń na minutę u średnich psów, 140 u olbrzymich, 180 u małych i 220 u szczeniąt.

Intensywny kaszel – zwłaszcza podczas lub tuż po treningu/spacerze lub godzinę lub dwie przed snem.

Problemy z oddychaniem – podczas ćwiczeń lub nawet zwykłych codziennych czynności ruchowych.

Wahania masy ciała – na skutek problemów z sercem może wystąpić u psa nagły spadek masy ciała wywołany utratą zdolności do przechowywania zdrowego tłuszczu lub też odwrotnie, często psy z nadwagą, otyłe mają problemy z sercem, które jest w tym przypadku wtórnym schorzeniem otyłości.

Niepokój – pies bywa pobudzony bardziej niż zwykle oraz unika leżenia z powodu dyskomfortu.

Niebiesko-szary odcień języka lub dziąseł – spowodowany złym przepływem tlenu.

Dlaczego pojawiają się problemy z sercem? Istnieje kilka różnych powodów:

Podeszły wiek – podobnie jak u człowieka, serce psa słabnie wraz z wiekiem.

Urazy – które pośrednio mogą uszkodzić serce lub spowodować dodatkowy nacisk, zmuszając narząd do cięższej niż zazwyczaj pracy – na przykład złamane żebra.

Infekcja – uszkodzenia serca mogą powstać na skutek różnego rodzaju infekcji. Należą do nich infekcje wsierdzia okołosercowego, parwowirus, borelioza czy choroba Chagasa.

Dieta – do problemów z sercem u psa przyczynia się również zła dieta, zwłaszcza jeśli jest to dieta prowadząca do otyłości.

Nadmierny wysiłek fizyczny – psy potrzebują ruchu, ale należy znać ich ograniczenia. Nadmierne obciążenie psa wysiłkiem fizycznym, może doprowadzić do problemów z sercem.

Rasa – niektóre rasy są bardziej podatne na problemy z sercem niż inne. Do najbardziej zagrożonych należą: owczarki niemieckie, boksery, cocker spaniele, dogi niemieckie, labradory i rottweilery.

Jak chronić serce psa – chociaż czasami to niemożliwe, aby zapobiec chorobie psa, są rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia u niego problemów z sercem:

Utrzymuj prawidłową masę ciała – jeśli pies ma nadwagę, oznacza to, że jego serce musi pracować ciężej i istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z układem krążenia.

Zapewnij regularną dawkę ćwiczeń – oczywiście z uwzględnieniem możliwości fizycznych twojego psa. Regularna aktywność fizyczna stopniowo zwiększy wydolność i wzmocni jego serce.

Bądź czujny – zwracaj uwagę czy u twojego psa występują typowe dla chorób serca objawy, a jeśli tak, zawsze informuj o tym podczas wizyt u weterynarza. Jeśli podczas osłuchania dadzą słyszeć się szmery serca lub wystąpią inne niepokojące sygnały, postępuj zgodnie z wszelkimi wskazówkami, jakich udzieli ci specjalista.

Profilaktyka ma znaczenie

Czas ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o problemy z sercem, dlatego regularne kontrole u weterynarza i badania diagnostyczne są bardzo ważne. Jeśli podejrzewasz, że u twojego psa występuje problem z sercem, nie zwlekaj! Natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, aby uzyskać właściwą diagnozę i najlepszy sposób leczenia.

Josh Weiss-Roessler, https://www.cesarsway.com/dog-care/diagnosing-a-dog/Warning-signs-that-your-dog-has-a-heart-problem (dostęp: 06.02.2018)

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.