Badanie EHAA, które warto wykorzystać w diagnostyce psa

Czy słyszałeś kiedyś o analizie pierwiastkowej włosów, w której próbka materiału jest testowana pod kątem zawartości pierwiastków odżywczych i szkodliwych metali ciężkich? Jest to badanie stosowane u ludzi do wykrywania potencjalnych problemów zdrowotnych na długo przed pojawieniem się ich objawów. Biorąc pod uwagę jego skuteczność i nieinwazyjność, czy nie byłoby wspaniale, gdyby nasze zwierzęta również mogły z niego skorzystać? Cóż, teraz mogą. Dzięki współpracy laboratorium Lifeline Diag i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, które opracowały analizę pierwiastkową sierści EHAA.

Przewaga EHAA nad badaniem krwi czy moczu

Dawniej, jedynym sposobem aby określić poziom składników mineralnych w organizmie, było zlecenie testów krwi lub moczu. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ gdy u psa występuje niedobór np. wapnia, krew „pożycza” go z kości, aby za wszelką cenę utrzymać swój stały skład. Oznacza to, że poziom wapnia w badaniu krwi zostanie wykazany jako „norma”, nawet jeśli w rzeczywistości występuje jego deficyt. Choć czujemy się uspokojeni, kondycja naszego psa może się pogarszać, a jego organizm wykazywać groźne objawy niedoboru tego pierwiastka.

Tymczasem sierść nie posiada zdolności do regulowania swojego składu i jest wyjątkowo wrażliwa na wahania stężeń składników mineralnych, dzięki czemu daje dużo bardziej miarodajny wynik na zawartość pierwiastków w organizmie. Zawartość składników mineralnych w sierści jest nawet o kilkaset razy wyższa niż we krwi. Stąd ich oznaczenie z włosów jest znacznie dokładniejsze, a badanie umożliwia szybsze wykrycie niedoborów odżywczych i wczesną reakcję, zapobiegającą rozwinięciu się stanu chorobowego.

Również poziom pierwiastków toksycznych zostaje określony w badaniu EHAA dokładniej, niż w przypadku badania krwi. Ukłucie igły wywołuje bowiem u psa stres, powodujący wzrost poziomu pierwiastków toksycznych we krwi i zniekształcenie wyniku morfologii.

Dlaczego warto wykonać badanie EHAA?

Wiemy, że pierwiastki toksyczne mogą przyczyniać się do rozwoju wielu schorzeń. Jednak nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że mogą kumulować się w organizmie przez długie miesiące lub nawet lata, zanim dadzą o sobie znać klinicznymi objawami choroby. Dzięki szybkiemu wykryciu podwyższonej zawartości metali ciężkich, badanie EHAA, daje możliwość przywrócenia równowagi biochemicznej w organizmie psa, zanim jeszcze zdąży rozwinąć się w nim choroba.

Choroby cywilizacyjne i pierwiastki, które z nimi korelują:

Alergia wapń, magnez, cynk

Rak aluminium, arsen, kadm, wapń, miedź, żelazo, ołów, magnez, nikiel, selen, sód, cynk

Niewydolność serca wapń, magnez, potas, sód

Cukrzyca wapń, chrom, miedź, żelazo, magnez, mangan, fosfor, potas, selen, cynk

Choroby skóry miedź, żelazo, lit, nikel, selen, cynk

Otyłość chrom, miedź, cynk

Choroba zwyrodnieniowa stawów ołów, selen, siarka, cynk

Choroby przyzębia wapń, magnez, fosfor, cynk

EHAA – innowacja w diagnostyce dla zdrowia zwierząt

EHAA określa proporcje oraz poziomy 24 pierwiastków odżywczych i toksycznych w organizmie psa. Badanie powinien wykonać każdy właściciel, który pragnie, aby jego pies był zdrowy i cieszył się prawidłową kondycją fizyczną.

EHAA jest w 100% nieinwazyjne. Wystarczy pobrać próbkę sierści – pies nie jest poddany sytuacji stresowej.

Każde badanie zawiera konsultację wyniku. Właściciel otrzymuje ocenę poprawności żywienia psa, ewentualne zalecenia żywieniowe i suplementacyjne, a także cenne porady i wskazówki od eksperta w dziedzinie dietetyki zdwierzecej.

Badanie i konsultacja przeprowadzane są na odległość. Próbka przesyłana jest do laboratorium korespondencyjnie, wynik dostępny jest on-line, a konsultacja odbywa się za pośrednictwem skype lub telefonicznie.

Właściciel psa otrzymuje dostęp on-line do panelu PetsDiag. Czyli możliwość kontaktu z ekspertem oraz gromadzenia w jednym miejscu spersonalizowanych porad żywieniowych i dokumentacji medycznej swojego psa.

Dlaczego diagnostyka jest taka ważna?

Składniki mineralne pełnią wiele ważnych funkcji, m.in. regulują pracę mięśni, układu nerwowego, przemianę materii i stanowią materiał budulcowy. Niestety organizm psa nie potrafi sam ich wytwarzać, dlatego muszą być mu dostarczane wraz z pożywieniem i co bardzo ważne – w odpowiedniej ilości. Niedobór składników mineralnych powoduje wiele zaburzeń i problemów zdrowotnych, ale również ich nadmiar jest bardzo szkodliwy. Zmiana diety lub dodanie suplementów w oparciu o wynik EHAA może pomóc w rozwiązaniu wielu problemów ze zdrowiem twojego psa.

Dr Olga Lasek, specjalista w żywieniu zwierząt monogastrycznych, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, Wydz. Hodowli i Biologii Zwierząt, konsultant wyników analizy pierwiastkowej sierści EHAA.  

Artykuł opublikowany w: PetBiznes – informator branży zoologicznej

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.