Makroelementy w żywieniu kotów

Składniki mineralne pełnią szereg istotnych funkcji w organizmie kotów. Regulują pracę niektórych narządów np. tarczycy i kory nadnerczy, a także biorą udział w licznych procesach fizjologicznych, np. w aktywacji enzymów i transporcie tlenu. Ze względu na ich zawartość w organizmie można podzielić je na makro- i mikroelementy. Do makroelementów zaliczamy wapń, fosfor, sód, potas oraz magnez.

Wapń i fosfor w żywieniu kota

Wapń i fosfor są jednymi z najważniejszych makroelementów. Wchodzą w skład tkanki kostnej, a ponadto uczestniczą w krzepnięciu krwi, przenoszeniu bodźców nerwowych oraz przemianach energetycznych w mięśniach. Odpowiadają za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Między tymi pierwiastkami obserwowana jest ścisła zależność określana jako stosunek Ca:P (wapń:fosfor), który u dorosłego kota powinien wynosić 1,2:1. Niewłaściwa proporcja tych dwóch makroelementów prowadzi do zaburzenia przemian wapniowo-fosforowych i prowadzi do rozwoju choroby układu kostnego u kota. Dodatkowo nadmiar fosforu ogranicza wchłanianie wapnia, powodując niedobór wapnia w organizmie kota. Podejrzewa się także, że zbyt duże ilości fosforu w diecie mogą zwiększać ryzyko wystąpienia przewlekłej choroby nerek. Jako źródło wapnia podaje się m. in. mączkę ze skorupek jaj, cytrynian wapnia lub wapń z alg. Fosfor w dużych ilościach występuje w mięsie i podrobach.

Sód i potas w kociej diecie

Sód i potas to pierwiastki odpowiedzialne między innymi za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej, regulację ciśnienia osmotycznego, a także transport błonowy. Nadmiar tych makroelementów u zdrowych zwierząt jest wydalany wraz z moczem – jeśli mają zapewnioną odpowiednią ilość wody do picia. Niedobór sodu i potasu jest szczególnie niekorzystny w przypadku młodych, rosnących kotów. Wpływa na spowolnienie wzrostu u kota, mniejsze przyrosty masy ciała, przyspieszenie akcji serca, a także ogólne osłabienie kota. Bogatym źródłem tych składników mineralnych jest mięso. Potas można znaleźć także w drożdżach browarniczych, pietruszce i bananach.

Magnez niezbędny dla zdrowia kota

Magnez podobnie jak wapń i fosfor wchodzi w skład tkanki kostnej. Ponadto jest aktywatorem enzymów i uczestniczy w oddychaniu komórkowym. Umożliwia skurcz mięśni i bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Odgrywa istotną rolą w procesie skurczu i rozkurczu serca, a także wpływa na pracę mięśni tętnic. Niewystarczająca ilość tego pierwiastka wpływa na osłabienie kurczliwości mięśnia sercowego i rozwój arytmii, czyli zaburzeń rytmu serca u kota. Skutkiem niedoboru magnezu może być utrata apetytu u kota, osłabienie mięśni, wystąpienie drgawek i obniżenie mineralizacji kości. Bogatym źródłem magnezu jest mięso, jaja oraz owoce morza.

Wszystkie opisane składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Należy jednak pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar makroelementów może być niebezpieczny dla naszych kotów. Przed rozpoczęciem suplementacji warto wykonać odpowiednie badania, by dowiedzieć się, które pierwiastki należy uzupełnić i jakie dawki preparatów będą konieczne. Analiza pierwiastkowa sierści EHAA z konsultacją wyniku to nieinwazyjne badanie, które pozwoli wykryć ewentualne nieprawidłowości i dobrać dietę do potrzeb czworonoga.

mgr inż. Katarzyna Żmuda, specjalista ds. żywienia i dietetyki zwierząt

Odpowiedzią na potrzeby
Twojego psa jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w psim organizmie.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.