Wyzwania w opiece nad szczeniakiem

Pojawienie się szczeniaka w domu to z jednej strony duża radość, ale z drugiej też duża odpowiedzialność. W końcu trzeba zapewnić mu odpowiednie warunki, a także przyzwyczaić go do nowego domu. Jak prawidłowo opiekować się szczeniakiem?

Przyzwyczajenie szczeniaka do nowych warunków

Pierwsze dni w nowym miejscu to dla pieska trudny moment. Jak zająć się szczeniakiem? Warto więc poświęcić mu jak najwięcej czasu. Daj mu też sporo swobody, by mógł badać otoczenie w swoim tempie. W okresie życia między 3 do 16 tygodni pies powinien zapoznać się z jak największą liczbą osób, zwierząt, zapachów i dźwięków. Kontakt z różnymi bodźcami i stopniowe przyzwyczajanie do nich sprawią, że pies będzie lepiej sobie radził w kolejnych latach życia. Niewłaściwa socjalizacja natomiast może spowodować, że w przyszłości pies będzie mieć poważniejsze problemy behawioralne. Jak się opiekować szczeniakiem? Jeśli masz już inne zwierzę w domu, postaraj się, by spotkały się na neutralnym gruncie. A oto kilka wskazówek, jak pomóc psu w adaptacji w pierwszych tygodniach w nowym domu.

  

Karmienie szczeniaczka

To oczywiście jeden z podstawowych obowiązków właściciela każdego zwierzęcia. Na początku powinno się podawać mu takie jedzenie, do jakiego został przyzwyczajony w hodowli. Wprowadzanie nowego pokarmu natomiast trzeba przeprowadzać stopniowo, poprzez dodawanie go do znanej mu już karmy, i sukcesywnie zwiększać proporcje. Ile razy dziennie powinno się podawać pokarm szczeniaczkowi?  Zazwyczaj przyjmuje się, że do 14 tygodnia życia zwierzę powinno otrzymywać 4–5 posiłków dziennie, następnie do czasu ukończenia 6 miesiąca życia 3–4, a następnie 3. Wielkość porcji najlepiej jest skonsultować z weterynarzem.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Żywienie i suplementacja zwierząt

Ruch i zabawy z psem

Szczeniaczkowi należy poświęcić możliwie najwięcej czasu, by móc zbudować z nim silną, stabilną więź. Jak zajmować się szczeniakiem? Mimo że psy uwielbiają się bawić, to pamiętaj, by nie zmuszać szczeniaczka do ruchu. Oczywiście trzeba z nim chodzić na spacery, ale pies sam powinien nadać tempo. Sprawdź również, jak zwierzę reaguje na wysiłek. Być może na początku trzeba będzie nieco skrócić trasy wędrówek, zwłaszcza jeśli pies po zakończonym spacerze jest bardzo zmęczony. Zaleca się również, by zabawy ze szczeniaczkiem nie trwały jednorazowo dłużej niż dwadzieścia minut. Naukę aportowania należy przeprowadzać ostrożnie. Podczas aportowania pies bowiem zrywa się i szybko biegnie, by następnie ostro zahamować i znów biec. To spore obciążenie dla młodych, mało stabilnych stawów.

Trzeba także pamiętać o tym, że psa nie wolno przeciążać. Jak zajmować się szczeniakiem? Kiedy rośnie, kości i stawy nie są jeszcze przyzwyczajone do wysiłku, jakie pies podejmuje w dorosłym życiu, przeciążenie może spowodować, że później będzie cierpiał na różne schorzenia. Wszystko zależy oczywiście od rasy zwierzęcia. W przypadku niewielkiego psa okres wzrostu trwa do około 7-8 miesiąca życia, rasy średniej – do około roku, a dużego nawet do 1,5 roku.

Opieka nad szczeniakiem – nauka czystości

Nie złość się na zwierzę, jeśli na początku zdarzy się, że na podłodze zobaczysz mokrą plamę. Zwierzę potrzebuje czasu, by się nauczyć, gdzie należy załatwiać swoje potrzeby. Najlepiej ignoruj niepożądane zachowania, ale za to bądź gotów obsypać szczenię pochwałami, gdy załatwi się na zewnątrz. Nauka czystości nie powinna być dla niego stresująca. Staraj się zabierać swojego szczeniaczka na dwór dość często, np. co godzinę, a także po posiłkach i po drzemce.

Szczepienia i odrobaczenie

Opieka nad szczeniakami po porodzie to także dopilnowanie terminów szczepień. To jedna z najważniejszych czynności, jakie musisz wykonać w jego pierwszych tygodniach życia. Dzięki temu zwierzę będzie dobrze chronione przed potencjalnie niebezpiecznymi czynnikami chorobotwórczymi. Zazwyczaj pierwsze szczepienie wykonuje się, gdy szczeniaczek skończy szósty tydzień swojego życia, a następne gdy ma 9 tygodni. Jest to szczepienie przeciwko nosówce, parwowirozie, zakaźnemu zapaleniu wątroby oraz kaszlowi kenelowemu. Kolejna dawka powinna zostać podana pieskowi po upływie kolejnych 3 tygodni. Warto do tego czasu ograniczyć kontakt szczeniaczka z innymi zwierzętami. Gdy piesek skończy 12 miesięcy, powinien również otrzymać dawkę przeciwko wściekliźnie. Jest to szczepienie obowiązkowe.

Pierwsze odrobaczenie zwierzęcia natomiast zazwyczaj przeprowadza się już w czasie, gdy pies przebywa w hodowli, w trzecim tygodniu życia, a następnie co miesiąc aż do momentu ukończenia przez niego 6 miesiąca życia. U starszego pieska zazwyczaj odrobaczanie przeprowadza się dwa do czterech razy w roku.

Warto pamiętać również o tym, by chronić psa przed pasożytami zewnętrznymi. Na rynku dostępne są różne preparaty, w tym obroże, spraye i krople. Można również nabyć specjalną obrożę przeciw pchłom i kleszczom.

Pielęgnacja sierści

Na zdrowie i samopoczucie zwierzęcia wpływ ma również to, w jakiej kondycji są jego pazury, uszy czy sierść. Jak zająć się szczeniakiem? Wszystko zależy od rasy zwierzęcia. Szczenięta, które mają długą sierść, mogą potrzebować wyczesywania nawet codziennie, jeśli pojawią się kołtuny, w przypadku innych może wystarczyć wyczesanie sierści raz w tygodniu. Trzeba również uważać z kąpielą. Nie należy tego robić zbyt często, a jedynie wtedy, kiedy przykładowo piesek mocno się wybrudzi w czasie spaceru – nie częściej niż raz na dwa tygodnie.

Opieka nad szczeniakiem – wyzwania i zabawy

Okres szczenięcy to etap wielu wyzwań, gdyż trzeba poświęcić dużo czasu, aby zapewnić psu odpowiednie warunki bytowe (pokarm, sen, szczepienia ochronne), ale też czas, by zbudować z nim więź oraz sprawić, by dobrze sobie radził w nowym środowisku. Szczeniaczki potrafią wnieść do nowego domu wiele radości, jednak trzeba pamiętać o tym, że opieka nad szczeniakiem to również duża odpowiedzialność. Warto w tym okresie wykazać się dużą cierpliwością wobec zwierzęcia, nie zmuszać go chociażby do zabaw, by nie powodować stresu i nie sprawić, że pojawią się u niego stany lękowe. 

Wyrazem troski o zdrowie zwierzęcia jest również przeprowadzanie okresowych badań. Jednym z nich jest badanie EHAA, które można zamówić w naszym sklepie internetowym. Analiza pierwiastkowa sierści to nieinwazyjne badanie, które pozwoli wykryć ewentualne nieprawidłowości i dobrać dietę do potrzeb czworonoga.

Odpowiedzią na potrzeby
zwierząt jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w organizmie zwierząt.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.