Infekcje uszu u psów – objawy, przyczyny i leczenie

Infekcje uszu są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt psów u weterynarza. Dlatego warto, aby każdy właściciel nauczył się, w jaki sposób je rozpoznawać, zapobiegać im i je leczyć.

Podobnie jak u człowieka, ucho psa zbudowane jest z 3 części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej oraz z kanału słuchowego, ucho środkowe jest przestrzenią wypełnioną powietrzem, natomiast ucho wewnętrzne, jest najbardziej skomplikowaną częścią ucha, w której znajduje się nerw słuchowy, 3 kanały półkoliste i ślimak.

Objawy infekcji uszu u psów

To, że pies odczuwa dyskomfort związany z uszami nietrudno zauważyć. Przede wszystkim często potrząsa głową i drapie bolące ucho, jęcząc przy tym i skamląc. Pies może również ocierać się o podłogę lub inne przedmioty, aby złagodzić świąd. Wnętrze ucha jest też bardziej czerwone niż zwykle oraz wydobywa się z niego o nieprzyjemnym zapachu wydzielina. Ważne, aby nie bagatelizować żadnych niepokojących objawów. Ciągły świąd i drapanie może doprowadzić do powstania krwiaka. Ponadto, w przypadkach nieleczonego zapalenia ucha zewnętrznego stan zapalny przenosi się do ucha wewnętrznego, co objawia się tzw. zespołem przedsionkowym. Nieleczone przewlekłe zapalenie uszu może w konsekwencji prowadzić do głuchoty.

Przyczyny

Anatomia. Zapalenie ucha zewnętrznego ma charakter przewlekły, zapalny i dotyczy zewnętrznych kanałów słuchowych.Niektórych rasy psów charakteryzują się ukształtowaniem anatomicznym uszu, które jest bardziej narażone na rozwój infekcji. Przykładem może być basset czy cocker spaniel. Te piękne psy mają duże, ciężkie wiszące małżowiny, które ograniczają przepływ powietrza w kanałach usznych. Niektóre czworonogi (bez względu na rasę) mogą mieć też bardzo wąskie lub włochate kanały, co również utrudnia swobodny przepływ powietrza.  Ciepłe i wilgotne środowisko stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii.

Pasożyty. Żyjące w kanałach usznych psów roztocza są niezwykle zaraźliwe i powodują silne swędzenie a intensywne drapanie małżowin usznych, może prowadzić do powstawania krwawych ran, guzków i pęcherzy. Roztocza mogą więc stanowić przyczynę wtórnego zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Innym pasożytem, mogącym przyczynić się do zapalenia ucha u psa jest nużeniec, świerzb czy kleszcz. Może to być również ciało obce, które dostało się do ucha psa np. podczas buszowania w wysokich trawach.

Alergie. Również alergie pokarmowe lub alergie na kurz i pyłki mogą powodować zaczerwienienie i swędzenie uszu u psa. Zapalenie w kanale słuchowym może umożliwić namnażanie się bakterii i grzybów.

Często infekcja rozwija się bez konkretnej przyczyny, którą bardzo trudno wychwycić i jednoznacznie stwierdzić. Może spowodować ją nawet sama pielęgnacja jeśli jest nadmierna (np. zbyt częste kąpiele czy urazy spowodowane bawełnianymi patyczkami i gazikami, których właściciele używają do czyszczenia uszu psa). Warto więc obserwować i reagować na wszelkie potencjalne objawy usznej infekcji.

Leczenie

W terapii stanu zapalnego ucha, bardzo ważna jest terapia ukierunkowana, gdyż stan zapalny może być wywołany przez grzyby, drożdżaki lub bakterie.

Lecz infekcję. Regularnie czyść uszy psa łagodnym, przeznaczonym do tego preparatem, co pozwoli na usunięcie wydzieliny oraz nadmiaru wosku. Weterynarz zapisze psu krople, zawierające składniki antybiotyczne i przeciwgrzybiczne, które należy podawać do kanału słuchowego raz lub dwa razy dziennie (w zależności od rodzaju produktu) przez około 2 tygodnie. Wcześniej należy jednak wykonać wymaz z ucha i antybiogram, aby użyć preparat z antybiotykiem, na który bakteria jest najbardziej wrażliwa. Krople te, zazwyczaj zawierają również lek przeciwzapalny, który pomaga złagodzić ból i swędzenie. Bardzo ważne jest, aby doprowadzić do końca pełny cykl leczenia. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu infekcji.

Lecz przyczynę. Postaraj się poznać i pozbyć przyczyny problemów z uszami u twojego psa. Jeśli tego nie zrobisz, infekcja zapewne powróci. W tym celu przyjrzyj się swemu psu pod kątem alergii i/lub usuń nadmiar włosów z kanałów słuchowych. U psów z anomalią anatomiczną pomóc może chirurgiczny zabieg kanału słuchowego, który umożliwi lepszy drenaż i przepływ powietrza.

Przeciwdziałanie

Psy o krótkiej sierści, z wyprostowanymi uszami, takie jak australijski pies pasterski lub owczarek niemiecki oraz psy rasy mieszanej zbliżone do nich wyglądem, rzadziej wymagają dodatkowej pielęgnacji uszu, o ile nie mają alergii, która sprzyja problemom z uszami. U takich psów, leczenie alergii zazwyczaj sprawia, że infekcja uszu zanika.

Jeśli pies ma owłosiony kanał słuchowy, można usunąć z niego nadmiar włosów. Nie róbmy tego, jeśli pies jest zdrowy. Jednakże, jeśli infekcja jest powtarzającym się problemem, wówczas usunięcie włosów ułatwi lekom dotarcie do kanału słuchowego.

Na pewno warto również osuszać uszy tym psom, które dużo pływają, gdyż jak wiadomo ciepło i wilgoć może prowadzić do infekcji.

Infekcje uszu mogą być trudne do wyleczenia. Dlatego, jeśli zauważysz u psa jakiekolwiek objawy choroby ucha, udaj się z nim do weterynarza tak szybko, jak to możliwe. Szybko podjęta terapia działa zazwyczaj skuteczniej, dzięki czemu oszczędzisz swojemu psu zbędnego bólu i cierpienia.

Zespół PetsDiag

Odpowiedzią na potrzeby
Twojego psa jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w psim organizmie.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.