Porozmawiajmy o odżywianiu — 6 składników niezbędnych dla każdego psa

Czy znasz sześć składników odżywczych, które Twój pies musi otrzymywać wraz z pożywieniem, aby przeżyć i prawidłowo się rozwijać?

Wszystkie żywe organizmy potrzebują szerokiej gamy składników odżywczych, czyli substancji pochodzących z pożywienia, które dostarczają energię i umożliwiają organizmom funkcjonowanie. Istnieje sześć głównych klas składników odżywczych zarówno dla psów, jak i ludzi: woda, białko, tłuszcz, węglowodany, witaminy i minerały. Przyjrzyjmy się bliżej żywieniu psów i sześciu niezbędnym składnikom odżywczym, których potrzebuje Twój przyjaciel.

1. Woda

Charakterystyka: Bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku związek chemiczny, składający się z dwóch cząsteczek wodoru i jednej cząsteczki tlenu – H2O.

Rola dla organizmu: Bez wody nie istnieje życie. Woda stanowi od 70% do 80% beztłuszczowej masy ciała dojrzałego psa. Do wielu ważnych funkcji, które pełni w organizmie należy m.in.: rozpuszczanie składników odżywczych oraz ich transport do komórek, pomoc w regulacji temperatury ciała, hydroliza białek, tłuszczów i węglowodanów w procesie trawienia, amortyzacja narządów i układu nerwowego oraz oczyszczanie organizmu.

Uwagi dodatkowe: Zapotrzebowanie na wodę u psa jest różne w zależności od stanu jego zdrowia, poziomu aktywności i temperatury otoczenia. Większość psów samoreguluje spożycie wody, aby zaspokoić swoje potrzeby. Psy karmione pokarmami o wysokiej wilgotności zazwyczaj piją mniej niż psy karmione karmą suchą. Wszystkie jednak, bez wyjątku powinny mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody.Najlepsze źródło: Woda prosto z kranu wyposażonego w dobrej jakości filtr.

2. Białko

Charakterystyka: Białko to jeden z podstawowych składników pokarmowych, który obok tłuszczów i węglowodanów dostarcza energię do organizmu. Białka (proteiny) składają się z aminokwasów i pełnią przede wszystkim funkcję budulcową dla organizmu.Rola dla organizmu: Białko zaopatruje organizm w niezbędne do życia egzogenne i endogenne aminokwasy. Tworzy strukturę włosów, skóry, paznokci, mięśni i kości, a także jest niezbędne do wytwarzania hormonów, neuroprzekaźników, enzymów i przeciwciał, które utrzymują organizm w optymalnym funkcjonowaniu. Pies musi otrzymywać niezbędne, egzogenne aminokwasy wraz z pożywieniem, ponieważ jego organizm nie produkuje ich na wymaganych poziomach. Białko może również dostarczać energię przy braku wystarczającej ilości węglowodanów i tłuszczów. Ponieważ organizm nie może przechowywać białka, potrzebuje jego stałej podaży.

Uwagi dodatkowe: Szczenięta oraz samice w ciąży i karmiące wymagają około dwa razy więcej białka niż psy dorosłe.

Źródła białka: Źródła zwierzęce, min. chude mięso, ryby i jaja oraz źródła pochodzenia roślinnego, takie jak fasola i soczewica.

3. Tłuszcz

Charakterystyka: Tłuszcz zbudowany jest z kwasów tłuszczowych i stanowi kolejny, obok białek i węglowodanów, makroskładnik odżywczy. Kwasy tłuszczowe mogą być nasycone (zawarte m.in. w mleku, mięsie i ich przetworach), wielonienasycone (kwasy omega-3 i omega-6 np. oleje rybne, olej lniany, olej słonecznikowy czy rzepakowy) lub jednonienasycone (np. oliwa z oliwek).

Rola dla organizmu: Tłuszcz dostarcza najbardziej skoncentrowanego źródła energii, z ponad dwukrotnie większą ilością kalorii niż białko i węglowodany. Dostarcza również niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, umożliwia wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, chroni narządy wewnętrzne, reguluje temperaturę ciała i wspiera układ nerwowy.

Uwagi dodatkowe: Zbyt duża ilość tłuszczu w diecie może wywołać zapalenie trzustki lub problemy żołądkowo-jelitowe. Nie proponuj psu tłustych resztek ze stołu. Pamiętaj również, że olej kokosowy nie dostarcza niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Najlepsze źródła tłuszczu dla psa: Ryby i olej rybny o niskiej zawartości rtęci, oleje roślinne, m.in. olej lniany i konopny.

4. Witaminy

Charakterystyka: Witaminy są związkami organicznymi (zawierają węgiel), które choć w małych ilościach, to są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania metabolicznego. Mogą być rozpuszczalne w tłuszczu (witaminy A, D, E i K) lub w wodzie (B i C). Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są przechowywane w tkankach tłuszczowych i wątrobie, witaminy rozpuszczalne w wodzie nie są przechowywane. Ponieważ organizm nie może syntetyzować witamin w wystarczających ilościach, muszą być dostarczane wraz z pokarmem.

Rola dla organizmu: Witaminy odgrywają wiele krytycznych ról, w tym: regulują poziom wapnia i fosforu (D), pobudzają układ odpornościowy (A), służą jako przeciwutleniacze (C i E), umożliwiają krzepnięcia krwi (K) i utrzymują prawidłowe funkcje układu nerwowego (B12).

Uwagi dodatkowe: Wszystkie domowe diety wymagają dodatkowej suplementacji witaminowej. Jeśli karmisz psa karmą komercyjną, pełną i zbilansowaną, nie dodawaj już witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, ponieważ może dojść do ich nadmiaru. Przedawkowanie witamin rozpuszczalnych w wodzie jest natomiast mało prawdopodobne, ponieważ ich nadmiar jest wydalany wraz z moczem.

Źródła witamin: Zróżnicowana dieta zawierająca podroby zwierzęce oraz odpowiednią dla psów żywność pochodzenia roślinnego.

5. Pierwiastki odżywcze

Charakterystyka: Minerały to związki nieorganiczne, niezbędne do utrzymania prawidłowych funkcji metabolicznych. Organizm nie może produkować ich samodzielnie, dlatego konieczne jest ich regularne dostarczanie wraz z pożywieniem. Pierwiastki dzielimy na: makroelementy (m.in. wapń, magnez, fosfor, sód i potas), których organizm potrzebuje w większej ilości oraz mikroelementy (m.in. żelazo, miedź, cynk, mangan, selen i jod), na które choć zapotrzebowanie jest niższe, to równie istotne.

Rola dla organizmu: Minerały pełnią szereg kluczowych funkcji, które są niezbędne do podtrzymywania życia, m.in.: funkcję budulcową kości (wapń, fosfor), transportu tlenu (żelazo), funkcję wspomagającą gojenie się ran (cynk), antyoksydacyjną (selen), wspierającą układ nerwowy (sód, potas, wapń, magnez) i regulowania równowagi płynów (sód, potas).

Uwagi dodatkowe: Szczenięta wymagają ponad dwukrotnej ilości wapnia niż psy dorosłe. Poziomy i proporcje wapnia i fosforu muszą być ściśle monitorowane u szczeniąt zwłaszcza dużych ras, aby uniknąć ryzyka rozwoju choroby ortopedycznej.

Źródła pierwiastków: Różne produkty są bogate w różne pierwiastki, dlatego należy zapewnić psu urozmaiconą dietę. Mięso bogate jest w fosfor, a kości w wapń, podroby dostarczą miedź i żelazo,
podczas gdy skorupiaki są bogate w cynk.

6. Węglowodany

Charakterystyka: Węglowodany składają się z cukrów prostych jak glukoza lub złożonych, jak skrobia czy błonnik pokarmowy. Są głównym źródłem „paliwa”, na które działa organizm. Zdrowe węglowodany dostarczają ważnych witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i składników odżywczych, które pomagają promować optymalne zdrowie.

Uwagi dodatkowe: Pozyskiwanie części energii ze zdrowych węglowodanów oszczędza białko dla innych ważnych funkcji. Należy unikać jednak węglowodanów o wysokiej glikemii, które w niewielkim stopniu odżywiają organizm i szybko podnoszą poziom cukru we krwi.

Najlepsze źródła węglowodanów: „przyjazne” dla psów warzywa i owoce, rośliny strączkowe.

Oczywiście znaczenie i funkcje wymienionych wyżej składników odżywczych jest dużo, dużo szersze. Najważniejsze w żywieniu psów jest jednak to, aby w wystarczającej ilości znalazły się w diecie. Tylko wtedy nasze psy mogą zdrowo rosnąć, żyć i rozwijać się. Im mniej składników odżywczych pochodzi z pożywienia, tym wyższa suplementacja jest niezbędna do uzupełnienia niedoborów. Aby natomiast sprawdzić, czy wystąpiły u psa, warto wykonać badanie diagnostyczne EHAA.

Źródła energii w żywieniu psów:

  1. Woda: filtrowana z kranu, czysta, niedroga, łatwo dostępna.
  2. Białko: jego najbardziej biodostępne źródło, to białko jajka (1 duże jajko dostarcza około 6 gramów białka). *UWAGA! Pies może jeść białko ugotowane, surowe tylko żółtko. Surowe białko jaja zawiera awidynę, substancję, która ogranicza wchłanianie biotyny (witamina odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie skóry i jej wytworów, czyli sierści, włosów). Przy niedoborze biotyny obserwuje się suchą, łuszczącą skórę i matową sierść. Takie objawy występowały u osobników spożywających regularnie surowe białko jaja (przyp. PetsDiag).
  3. Tłuszcz: sardynki – w małych rybach gromadzi się mniej rtęci, są bogate w składniki odżywcze oraz kwasy omega-3 EPA i DHA.
  4. Węglowodany: dynia piżmowa – bogata w witaminy A i C, obfitująca w bogate w antyoksydanty karoten, doskonałe źródło wielu witamin i minerałów, takich jak witaminy E i B6, magnez, mangan i potas.
  5. Witaminy: ciemnozielone warzywa liściaste – bogate w witaminy, m.in. A, C, E i K, a także foliany, karotenoidy i minerały.
  6. Minerały: algi i ostrygi: doskonałe źródło miedzi, żelaza, magnezu, manganu, fosforu, selenu, cynku, również bogate w witaminy D i kwasy tłuszczowe omega-3.

 

Diana Laverdure-Dunetz, dietetyk zwierzęcy, współautorka dwóch książek, w tym Canine Nutrigenomics: The New Science of Feeding Your Dog for Optimum Health” (Nutrigenomika a pies: nowa nauka żywienia dla optymalizacji zdrowia), współaut.  Dr wet. M. Jean Dodds. https://www.dogster.com/dog-food/dog-nutrition-nutrients-dogs-need (10.04.2019).

Odpowiedzią na potrzeby
Twojego psa jest PetsDiag

Analiza pierwiastkowa sierści EHAA

nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykonane na najwyżej jakości certyfikowanym sprzęcie, dające najbardziej miarodajny wynik poziomów pierwiastków odżywczych oraz toksycznych w psim organizmie.

Konsultacja wyniku

wsparcie dietetyka zwierzęcego, mające na celu dobranie najlepszej diety dla Twojego psa na podstawie uzyskanych wyników badań.

Najwyższej jakości suplementy

regulacja nadmiarów i niedoborów mineralnych, ukierunkowana na konkretne potrzeby, konkretnego organizmu.